Sazka Hry - Pozadí Sazka Hry - Popředí
Úvod

Sazka Hry

Nakoukněte k nám
do kanceláře.
Kancelář Pan Červený Pan Červený, 19. 3. 2020 Jak hrát

Evoluce výherních automatů: Jak se dostaly na internet?

Herní automaty jsou nejrozšířenější a nejoblíbenější hazardní hrou jak v onlinových, tak i v kamenných kasinech. Nebylo tomu tak ale vždycky. Pořádný boom zaznamenaly sloty až v 80. a 90. letech s jejich technologickým rozvojem.

Technologický pokrok se projevil i na automatech

Přístroj, který by z dnešního pohledu šel označit za výherní automat, se poprvé objevil na konci 19. století v newyorském Brooklynu. Místo symbolů byly na válcích karty a za jejich pokerové kombinace byly vypláceny odměny v podobě obědu nebo drinku zdarma. Stroje byly totiž většinou jako doplněk v restauracích a barech.

Prvním klasickým slotem byl Liberty Bell. Tříválcový automat obsahoval 5 symbolů a uměl automaticky vyplácet všechny výhry. Jeho obliba raketově rostla, a tak se dostal během pár let z Kalifornie přes celé Státy až do Evropy a dal vzniknout dalším podobným hrám.

Konec "doby pákové"

Všechny původní „bedny“ se roztáčely pomocí páky. Těmto typům automatů ale odzvonilo ve chvíli, když se technologický pokrok projevil i v hazardu a přinesl video automaty, u kterých manuální roztočení již nebylo potřeba. První video slot se objevil už v roce 1976 a jeho provozovatelem byl hotel Hilton v Las Vegas.
V této době ale stále v kasinech kralovala ruleta a blackjack, případně další karetní hry. V automatech se točilo řádově daleko méně peněz.

S postupným vývojem počítačů se zlepšovaly i jednotlivé hry a automaty začaly nabízet třeba bonusové funkce nebo podíly z jackpotů. V 90. letech se díky rozmachu internetu začala objevovat první online casina a hráči tak už nebyli odkázaní jen na svoje lokální herny.

V této době mimochodem vznikl i na našem webu nejpopulárnější výrobce her NetEnt, který je ukázkovým příkladem, kam se hry v online prostředí vyvinuly. Promakané bonusy i extra kola her nebo automaty s příběhem se staly pro tohle švédské studio standardem.

Vznik českých online casin

Zatímco v zahraničí bylo běžné hrát online už na začátku tisíciletí, u nás nebylo možné dostat licenci k provozování kasina mimo kamenná kasina a herny až do roku 2017.
Do této doby u nás nelegálně nabízelo služby desítky zahraničních online kasín, ve kterých hráči neměli žádné garance a nikdo nekontroloval, jak jsou casino hry nastavené. A zdaleka ne všechna tato kasina se k hráčům chovala férově.

V roce 2016 přišla vláda s novelou zákona o hazardu, čímž harmonizovala právní rámec pro hazard se směrnicí EU. Zákonem a sekundární legislativou je tak poprvé v historii upraveno online hraní v České republice. Tato nová legislativa snese nejpřísnější srovnání s těmi nejvíce regulovanými trhy jako jsou skandinávské země nebo Francie.

Sazka tak o dva roky později spustila Sazka Hry, kterými vás provází Pan Červený s Panem Zeleným. Rozšíření nabídky portálu o výherní automaty doplnilo portfolio loterií, stíracích losů a kurzových sázek a každý hráč si na Sazce může najít tu svoji oblíbenou hru.
 

Kancelář pozadí Kancelář popředí

Mrkněte také na tohle