Víte, jak se pozná úspěšný podnikatel?

Myers-Briggs type Indicator (MBTI) je test osobnosti navržený pro určení osobnostního typu. Jeho název je odvozen od jejich zakladatelek Katherine Cook Briggsové a její dcery Isabel Briggs Myersové. Tento test vychází z teorie Carla Junga a zaměřuje se na to, jak lidé vnímají svět a jaká činí rozhodnutí.

Přečtěte si také: Začala sázet před pár měsíci. A už je díky Eurojackpotu bohatší o víc než 10 milionů


I přesto, že tento test bývá opakovaně terčem kritiky zejména z důvodu zpochybňování jeho přesnosti a spolehlivosti, často je využíván při pracovních pohovorech nebo výběrových řízeních. Výsledkem tohoto testu je právě variace čtyř písmen, které udávají, jaký typ osobnosti jste, a jaké činnosti vám půjdou samy od ruky.
 

Návod k použití

Podle této metody se lidé navzájem odlišují ve čtyřech hlavních oblastech, které se nazývají preference. Na základě preferencí pak vzniká 16 osobnostních typů.

Podle vnímání okolního prostředí se lidé dělí na extroverty (E) nebo introverty (I). Ti, kteří více věří faktům, upřednostňují při získávání informací spíše smysly (S), zatímco lidé, kteří se nechávají vést svou fantazií, důvěřují intuici (N).

Citově založení jedinci (F) dávají přednost dohodám a jsou více empatičtí, zatímco jedinci řídící se spíše realistickým myšlením (T) bývají neústupní a neohleduplní. Lidé s dominantním usuzováním (J) inklinují k postupným řešením, lidé spoléhající na subjektivní vnímání (P) nechávají všechny možnosti otevřené.
 

Zkouška z permutace

Už jste si poskládali vlastní osobnostní typ? Podle výzkumu Truity Psychometrics, který zkoumal osobnost a kariéru u více než 25 000 dobrovolníků, jsou největšími zvířaty ve světě podnikání ENTP = vnímaví extroverti, kteří spoléhají na vlastní myšlení a intuici. Ti mají největší šanci, že rozjedou vlastní business a budou velet druhým.

Jsou ale i další typy osobností, které v sobě nesou dobré předpoklady pro podnikání. A jaké vlastnosti takoví podnikatelé mají? Jsou zvědaví, kreativní, zodpovědní a rozhodní.
 

Nejste ENTP? Nevadí!

Máte test za seboui, vyšla vám jiná čtyřkombinace čísel anebo prostě víte, že podnikavého ducha nemáte? Nezoufejte! Richard Branson, Steve Jobs, Oprah Winfrey či Donald Trump mají také jiný osobnostní typ, a přesto se stali úspěšnými podnikateli.

Možná byste raději přišli k penězům jednodušším způsobem než každodenní dřinou při budování vlastní firmy. Co třeba Eurojackpot? Už dneska večer sí díky evropské loterii můžete přijít na 1,721 miliardy korun.

Tiket do losování navíc získáte za pár chvil z pohodlí domova. Držíme palce!
 

Přečtěte si také