Bunda z první cesty na Měsíc v aukci. Za kolik se vydražila?

Za bundu, kterou měl americký astronaut Edwin –⁠ přezdívaný „Buzz“ –⁠ Aldrin oblečenou v roce 1969 během historicky první mise na Měsíc, zaplatil její nový majitel téměř 2,8 milionu dolarů (zhruba 68 milionů korun).

Přečtěte si také: Co si výherce Eurojackpotu pořídí za 2,5 milionu? Nové boty


Americký astronaut Edwin Aldrin byl druhým mužem, který 20. července 1969 vkročil na Měsíc, a to dvacet minut po svém kolegovi Neilu Armstrongovi. Na sobě měl bílou bundu z ohnivzdorného materiálu.
 

Bunda za desítky milionů

Na bundě je nad levým prsem Aldrinova jmenovka a emblém mise Apollo 11, na levém rameni je americká vlajka. Ohnivzdorný materiál známý jako látka Beta se začal používat v reakci na požár z roku 1967, při kterém na palubě Apolla 1 zahynuli tři astronauti.

A právě tato bunda zamířila do aukce, kde se vydražila za rekordní částku. Její nový majitel za ní zaplatil téměř 2,8 milionu dolarů (zhruba 68 milionů korun). Podle aukční síně Sotheby's, která prodej realizovala, je tato částka nejvyšší za jakýkoli artefakt amerického vesmírného letu prodaný v aukci.
 

Výhra po telefonu

Její úspěšný majitel, který se dražby zúčastnil telefonicky, přeplatil několik dalších zájemců. Dražba trvala necelých deset minut.

„Po hlubokém zvážení nastal správný čas sdílet se světem tyto předměty, které jsou pro mnohé symboly historického okamžiku, ale pro mě vždy zůstaly osobními mementy života zasvěceného vědě a průzkumu,“ řekl dvaadevadesátiletý astronaut Aldrin v tiskovém prohlášení.

Připustil také, že i další vesmírné artefakty by již brzy mohly zamířit do aukce. Měli byste o ně zájem? Stačí vyhrát v Eurojackpotu a mohou být vaše. Abyste byli ve hře, stačí si pořídit tiket do dnešního losování. Klikněte si pro něj online.

Autor úvodní fotografie: NASA, Wikipedia.

Přečtěte si také