Neznáte odpověď? 5 způsobů, jak se vymluvit, které fungují

Vzpomeňte si, kdy se vás naposled někdo zeptal na něco, co jste nevěděli. Jak jste reagovali? Odbyli jste dotyčného rychlou odpovědí nebo jste se z dané situace snažili vykroutit.

Přečtěte si také: Chcete žít dlouho a blaze? Přestěhuje se do Japonska nebo Monaka


Pokud neradi přiznáváte svou neznalost, pak pro vás máme několik slovních obratů, díky kterým snadno z této nepříjemné situace vybruslíte.
 

Zjistím to

Tato odpověď nejenomže naznačuje, že nejste líní příslušnou odpověď dohledat, ale také vykazuje určitou míru vaší sebedůvěry. Namísto nesmělé odpovědi s pokrčením ramen a strohým „nevím“ ukazujete, že jste schopni třeba ještě dnes vyrazit do terénu a danou situaci ověřit.
 

Pokládám si tu stejnou otázku

Což o to, že neznáte odpověď, ale navíc nemáte ani páru, kde byste měli začít hledat. V tomto případě bude lepší svého komunikačního partnera ujistit, že již delší dobu marně pátráte po stejných informacích, čímž se vlastně dostáváte na stejnou vlnu. Nikdo už však netvrdí, že tam někdy musíte dojít.
 

Myslím si…

To pravé vzrušení teprve nastává ve chvíli, kdy jste nuceni na základě nějakých informací a důkazů vyvodit závěr. Opakujte informace, které byly jasně řečeny, sdílejte svou hypotézu nebo pár nápadů a nenápadně vyvolávejte společný brainstorming a diskuzi. Abychom to zkrátili – namísto tvrdé skutečnosti, že prostě nevíte, žvaňte a žvaňte.
 

Neřeknu vám to přesně, ale odhaduji…

Kolik semaforů najdeme v Praze? Velmi oblíbená otázka personalistů. Pokud jste je všechny nespočítali, nemůžete znát správnou odpověď. Ani se to od vás neočekává. Spíše se očekává, že na podobné otázky dokáže pohotově reagovat. Tak se zamyslete a buďte kreativní.
 

Proč se nezeptáme Pepy (Vlasty, Karla, Jarmily)?

Než spoléhat na již dobře známá slova, připusťte, že daná situace není tak úplně v rukou vašeho kormidla, ale víte o osobě, která je v této oblasti profík. Možná budete mít pocit, že se vyhýbáte zodpovědnosti nebo ji házíte na někoho jiného. Z dlouhodobého hlediska je však mnohem efektivnější a účinnější zaúkolovat někoho, kdo tomu skutečně rozumí.

Možná se už nebudete muset svému šéfovi nikdy vymlouvat, když trefíte hlavní výhru ve Sportce. Když to dneska vyjde, v kapse budete mít desítky milionů. Co víc, pro tiket nikam nemusíte, získáte ho pohodlně na pár kliknutí.

Přečtěte si také