Bezpečné online nákupy? S placením vám pomůže i paysafecard

Česká internetová populace čítá přes osm milionů lidí a nejčastější aktivitou, kterou provozuje 84 % z nich a jejíž obliba neustále roste, jsou online nákupy. Proč? Stačí k tomu jen počítač, mobil či tablet a můžete nakupovat kdekoli, kdykoli a v podstatě cokoli – je to jednoduché, rychlé a bezpečné. Tedy bezpečné za předpokladu, že se držíte pár základních pravidel. Víte, jaké to jsou?

Přečtěte si také: Základ bezpečnosti a ochrany na internetu? Silné heslo! Máme pro vás tipy, jak jej vytvořit


K internetu se Česká republika, tehdy ještě Československo, připojila v roce 1992. První roky si celosvětová počítačová síť hledala své uživatele a místo na výslunní. To se jí velmi rychle podařilo, což dokazuje i zpráva Češi online, kterou na konci roku 2022 vydalo Sdružení pro internetový rozvoj, a která uvádí, že internet aktivně používá na 8,1 milionu Čechů starších 10 let a průměrně na něm stráví 16,7 hodin za týden. 
 

Na internetu je vše

Více jak 80 % uživatelů internetu ho používá několikrát za den. Můžeme tedy směle říct, že se mnoho našich aktivit odehrává právě tam. Na internetu pracujeme, sledujeme zprávy, spravujeme své finance, nakupujeme i se bavíme – koukáme na filmy a seriály, sledujeme sociální sítě nebo třeba hrajeme online hry. 

Každý si zde zkrátka najde to své. Jak ale praví pořekadlo oheň je dobrý sluha, ale zlý pán, tak to stejné platí i o internetu. Kyberbezpečnost by neměl nikdo z nás podceňovat. 
 

Na co si dát pozor? 

Aby vám váš internetový nákup přinesl jen radost a ne problémy, je důležité pohlídat si pár detailů. 
 

1. Nakupujte na prověřených e-shopech

V dnešní době není problém si opatřit falešnou identitu a spustit webové stránky s e-shopem, který slibuje výhodný nákup. Pár důvěřivých nakupujících, kteří své zboží, a bohužel také i předem zaplacené peníze nikdy neuvidí. Odhalit takové podvody nemusí být problém, pokud člověk ví, kde hledat a na co si dát pozor. Existuje totiž mnoho stránek, kde si opravdovost a bezpečnost e-shopu ověřit. 

Seriózní obchodník nic neskrývá a jeho stránky jsou transparentní a přehledné. Co to znamená? Například že netají svou identitu a zákonné údaje, které musí každý obchodník uvádět, a tato data jsou na jeho stránkách snadno dohledatelná – většinou v sekci „O nás“ nebo v kontaktech. 

Stejně tak jsou snadno dostupné i obchodní podmínky a reklamační řád. 
 

2. Vypadají stejně, ale stejné to není

Mnoho podvodníků parazituje na známých značkách a snaží se napodobit jejich oficiální weby a e-shopy. Stejné logo, stejné zboží, dokonce za akční cenu, která ale trvá jen pár hodin. Přesně tak to může být. Zkontrolujte si proto raději, zda opravdu nakupujete na oficiálních stránkách, zda sedí adresa. Občas se totiž podvodná doména může lišit jen koncovkou, jedním písmenkem nebo třeba předponou. 
 

3. Dejte na hodnocení ostatních

Recenze uživatelů jsou klíčem, který ukáže, zda má e-shop tradici, jak funguje a zda zákazníci skutečně objednané zboží v deklarované kvalitě dostali. Jak se říká: důvěřuj, ale prověřuj. 
 

4. Nenechte se nachytat pohádkově nízkými cenami

Vysoké slevy, které trvají pouze pár hodin, případně speciální slevový kupon pouze pro vás zní sice lákavě, ale také trochu podezřele. Před nákupem je dobré si porovnat ceny vámi vybraného zboží na různých e-shopech. 

Možná to už děláte, když hledáte tu nejvýhodnější nabídku. To by ale nemělo být jediným cílem. Extrémně nízká cena může znamenat to, že jste narazili na obchodníka, který nabízí třeba elektroniku z „šedého dovozu“ nebo zboží ani reálně nemá a jen čeká, až mu někdo za objednávku zaplatí, ale zboží žádné neodešle. 
 

5. Dobírka je ideálním řešením

Obchodníka jste si sice prověřili, ale přesto si nejste jistí? Pak za objednávku nikdy neplaťte dopředu, ani nikam nezadávejte a nikomu nesdělujte údaje ze své platební karty.
 

6. Plaťte bezpečně

Některé e-shopy platbu na dobírku neumožňují, což automaticky neznamená, že byste na nich neměli nakupovat. Při placení ale dbejte na pár zásad, které ochrání vás i vaše peníze. 
 
  • Plaťte jen na zabezpečených stránkách – vždy před zadáním údajů ze své karty zkontrolujte, zda má adresa e-shopu na začátku „https“. To totiž značí, že přenos informací o platební kartě na server obchodníka bude probíhat šifrovaně. Pouze „http“ v tomto případě nestačí. 
  • 3D-Secure to jistí – údaje z vaší platební karty jsou u obchodníka, který používá systém 3D-Secure v bezpečí. Citlivá data se k němu totiž vůbec nedostanou, protože placení je přesměrováno přímo na banku, která předá obchodníkovi informaci, že platba proběhla. 
  • Přímá platba na účet obchodníka je v poslední době velmi oblíbeným řešením. Systémy jako PayPal, PayU nebo GoPay nezavrhujte. 
  • Předplacený kupon nebo peněženka je skvělým řešením. Už jste objevili paysafecard, který lze koupit u společnosti Sazka? 


Paysafecard zaručuje bezpečné platby v hotovosti i v online světě

Zaplatit online bez bankovního účtu nebo kreditní karty není nemožné. Díky 16místnému předplacenému kódu paysafecard lze jednoduše, bezpečně a bez rizika zaplatit například za hry, herní účet či herní doplňky v Xbox Store, Playstation Store, Steam, Epic Games, Wargaming.net a dalších. Stejně tak ho využijete pro streamování hudby a filmů třeba na Spotify či Deezeru nebo při platbě za prémiová členství či mobilní aplikace na Google Play a další služby na internetu.

PIN paysafecard lze zakoupit na terminálech Sazky v hodnotách 200 Kč, 500 Kč, 1200 Kč nebo 2500 Kč. Kód dostanete na účtence a lze jím platit opakovaně, až do vyčerpání celé částky. 

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo si rád užívá třeba online hry, právě paysafecard pro něj může být skvělým dárkem. Koupíte ho jednoduše třeba i na poslední chvíli ještě cestou na oslavu. Více jak 3700 prodejen s terminálem Sazky najdete skoro na každém rohu a otevřeno mají večer i o víkendech a svátcích a 700 z nich dokonce nonstop.
 

Zasoutěžte si o paysafecard 

Chcete si paysafecard kupon vyzkoušet? Máme pro vás skvělou příležitost! Každou sobotu, až do 10. června 202, lze v herním pořadu RE-PLAY na Prima COOL soutěžit o tři PINy paysafecard v hodnotách 2500 Kč, 1200 Kč a 500 Kč, které věnovala Sazka. Stačí jen správně odpovědět na otázku a mít trochu štěstí při následném výběru výherců. Zkusíte to? 


 

Přečtěte si také