Zahrádkáři už tasí rýče. Jak připravit zahradu na jaro a jaké jsou trendy?

Jarní sluníčko svádí k brzkému sázení květin a zeleniny. Odborníci však radí tento krok neuspěchat. Čím tedy začít a jak připravit zahradu na jaro podle posledních trendů?

Nespěchejte

Jarní sluníčko svádí k brzkému sázení květin a zeleniny. Odborníci však tvrdí, že do Velikonoc se nemá sahat do země a také že muškáty a rajčata nepatří ven dříve než po tak zvaných zmrzlých.
 

Přečtěte si také: Padla hlavní výhra Extra Renty! Jak by si 100 měsíčně užili Pazderková nebo Kašpárek?


I když se v posledních dekádách počasí velmi mění a nyní po zimě nastupovalo rovnou léto, s osázením zahrad a truhlíků i tak nespěchejte. Jinak se vám může stát, že v dubnu se budete vracet do zahradnických prodejen pro nové rostlinky, kde už však nabídka bývá velmi omezená. 
 

Čím začít?

Pokud vás teď už i tak svrbí ruce, věnujte péči trávníku. Po loňském velmi teplém létu s nedostatkem srážek hodně trpěl. Na jaře proveďte vertikutaci, která odstraní z trávníku odumřelé zbytky travin, mechy a plsť. Půda se prokypří. Následovat by mělo dosetí kvalitním travním osivem.
 

Kousek zeleně ve městě 

Kdo nemá vlastní zahradu nebo záhonek u domu, sází alespoň do truhlíku na oknech. Na jaře bývají plné petrklíčů a macešek, v létě se schovají pod záplavou květů petúnií, které na podzim střídají vřesy a vřesovce. 
 

Druhý obývák

Ne nadarmo se říká, že balkon je druhým obývacím pokojem. V dostatečně velké nádobě se velmi daří okrasným zakrslým třešním, travinám, bylinkám, růžím, v nádobě můžeme pěstovat celou řadu zeleniny, jahody, ale třeba i stromkový rybíz. Pokud k osázeným truhlíkům přidáte pěkný nábytek, stolek a židle, venkovní koberce, svíčky a lampičky, rázem vznikne opravdu příjemný kout.
 

Každý metr se počítá  

Poptávka roste i po parcelách v zahrádkářských koloniích. Největší zájem je o lokality blízko větších měst, lidé z malých měst a vesnic většinou mají zahrádku u svých domů, případně si pronajímají parcely přímo v místě svého bydliště.

V posledních letech roste zájem i o takzvané komunitní zahrady. Tam si lidé mohou záhonek pronajmout a pěstovat na něm, co chtějí. Vznikají především ve velkých městech a záhonky o velikosti metr na metr si nejčastěji pronajímají mladé rodiny s dětmi.

Komu se nelení, tomu se zelení. Možná ale nemáte ruce šikovné na hrabání se v hlíně. Tento problém by za vás mohl vyřešit zahradník, kterého jistě nebudete mít problém zaplatit, pokud se na vás dnes usměje štěstí a vyhrajete v Extra Rentě. Život v pohodě a bez starostí si budete užívat díky měsíční rentě 100 000 Kč, kterou vám budeme vyplácet dlouhých 20 let.

Kupte si tiket ve své oblíbené trafice nebo rovnou na tomto odkazu.

Přečtěte si také