Výhra jako odměna za ukázněnost. Švédská dopravní loterie zlepšila podmínky na silnicích

Někteří lidé si se silničními pravidly hlavu příliš nelámou, nohu z plynu sundavají, jen když je to opravdu nutné, a ani hrozící pokuty či jiné tresty s nimi moc nedělají. Ve Švédsku se proto rozhodli zkusit jiný přístup a povolat do akce trošku odlišnou formu motivace.

Přečtěte si také: „Ten šok jsem musela zapít panákem,“ prozradila výherkyně, které Sportka nadělila skoro 2 miliony


V roce 2010 tu odstartovali poměrně unikátní projekt, díky němuž se poctiví a poslušni řidiči mohou dočkat peněžní odměny. Jak to ale provést? Automobilka Volkswagen uspořádala soutěž, jíž vyhrál Kevin Richardson se svým vskutku originálním nápadem –⁠ radarovou loterií.
 

Výhry z vybraných pokut

Systém loterie nesoucí jméno Speed Camera Lottery je jednoduchý. Silniční radar na daném úseku měří rychlost všech projíždějících aut a snímá jejich espézetky. A zatímco piráti silnic dostávali pokutu, poctivci byli automaticky zařazeni do slosování loterie. Jeden z nich si pak pravidelně odnášel výhru poskládanou z pokut, které se vybraly od neukázněných řidičů.

O tom, zda se řidič do slosování dostal, nebo ne, se dozvěděl už během projíždění kolem radaru. Při dodržení limitu se totiž na displeji u kamery ukázal palec nahoru, při porušení naopak palec dolů. Výhry v loterii se různily, jeden ze šťastných řidičů se například dočkal odměny v přepočtu 65 000 korun. A to nám přijde jako moc příjemný bonus.
 

Pomalejší jízda i více prodaných aut

A jaké měla loterie výsledky? Průměrná rychlost v měřených úsecích klesla o pěkných 22 % a úspěch sklidila i automobilka sama. Podíl společnosti se na švédském trhu zvýšil ze 4 % na 12,9 % a prodeje jejích automobilů se zvedly o 3,9 %.

Možnost vyhrát peníze je prostě lákavou odměnou a vědomí, že dodržení správné rychlosti poslouží také jako vstupenka do slosování, očividně zabralo.
 

Vyhrajte v létě apartmán či miliony!

U nás sice podobná hra nefunguje, i tak si v loteriích od Sazky můžete přijít na opravdu pěkné ceny. V Eurojackpotu se například bude celé léto hrát o luxusní apartmán třeba v Chorvatsku za 15 milionů.

To ale rozhodně není vše! Ve Sportce, která se losuje už večer, běží Milionová bouře, což kromě hry o Superjackpot ve výši 107 milionů znamená i pět garantovaných, nových milionářů, kteří po dnešním losování získají částku 1 000 000 Kč.

Chcete být mezi nimi? Stačí si vsadit plný tiket včetně Šance. Klikněte si pro něj na tento odkaz.

Přečtěte si také