Vyčkávací taktika i (ne)správná vítězka. Největší klikaři olympijských her

Olympijské hry jsou v plném proudu a Sazka jako hrdý generální partner Českého olympijského týmu sleduje celé dění a přináší nejen aktuální výsledky, ale také mnohé zajímavosti. Tady jsou aspoň podle nás největší klikaři v historii her.

Zlatá vyčkávací taktika

Steven John Bradbury se do povědomí veřejnosti zapsal nečekaným vítězstvím na zimních olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002. V závodě rychlobruslení na jeden kilometr dostal hned v rozjížďce dva silné soupeře. Skončil za nimi třetí, přičemž postupovali jen první dva. Jeden z nich byl však dodatečně diskvalifikován, a tak se Bradbury posunul na druhou postupovou příčku.
 

Přečtěte si také: Ester má zlato! Kdo další z českých sportovců má šanci přivézt medaili?


Od semifinále, kde rovněž nebyl favoritem, zvolil vyčkávací strategii a držel se s odstupem na posledním místě. Avšak tři ze čtyř jeho soupeřů po vzájemné kolizi upadli, a tak skončil opět na postupovém místě. Stejnou taktiku použil i ve finále. Tam dokonce v poslední zatáčce upadli všichni čtyři jeho soupeři a on se pohodlně doklouzal k vítězství.
 

Pomocná ruka soupeře

Na hrách v Innsbrucku v roce 1964 jsme mohli být svědky skvělého sportovního gesta. Britský dvojbob právě dokončil svůj první pokus, který jej postavil na druhé místo. Bohužel zjistili, že mají technický problém s boby, který by je postavil mimo soutěž. Samozřejmě měli náhradní díly pro celý bob, jen je zrovna neměli u sebe.

Ital Eugenio Monti, pilot jiného týmu, však neváhal a poslal britskému týmu nový šroub ze svého bobu. Britský dvojbob v čele s Tonym Nashem rychle opravili své saně. A získali zlatou medaili! Italský dvojbob přitom stál na stupních vítězů jako třetí.
 

Rozdíl jediné setiny sekundy

Také Česko si může připsat jeden příběh založený na štěstí. Snowboardistka Ester Ledecká nikdy předtím nestála na stupních vítězů. Na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018 všichni málem gratulovali vedoucí Rakušance Veithové, ale pak se tratí prořítila Ledecká. A vyhrála. O jedinou setinu sekundy!

Další zajímavé olympijské příběhy najdete na stránkách Fandi se Sazkou na tomto odkazu.

Přečtěte si také