V jeden okamžik, kdekoli na světě. Wings for Life World Run běží, jde i jede pro ty, kteří nemohou!
Wings for Life World Run je celosvětový charitativní závod pro běžce, chodce i vozíčkáře. Motto závodu je velmi výstižné: „Běžíme pro ty, kteří běžet nemohou.“ Cílem celé akce je najít léčbu na poranění míchy. Globálním partnerem běhu je loterijní skupina Allwyn a stejně jako loni se připojuje i Sazka. A kdy? V neděli 5. května 2024 ve 13:00 středoevropského času odstartují běžci na celém světě do 11. ročníku Wings for Life World Run. Buďte u toho i vy!


Přečtěte si také: Každé zatočení Kolem štěstí pomáhá. Nyní vybíráme 2 miliony na terapeutickou zahradu v Dobřanech


Charitativní běžecký závod Wings for Life World Run má jasný cíl. Najít léčbu na poranění míchy. To je totiž jedním z nejzávažnějších druhů traumat a téměř vždy je dramatickým zásahem do kvality života člověka i jeho blízkých.

Světová zdravotnická organizace odhaduje, že na celém světě si každý rok poraní míchu až 500 000 lidí. Častou příčinou bývají dopravní nehody, úrazy při jízdě na motorce či kole, pády z výšky nebo skoky do mělké vody. V závislosti na závažnosti poranění může dojít k úplnému ochrnutí, ztrátě citu v nohách i rukách, ale třeba také k problémům s dýcháním.
 

Zúčastnit se může každý

Postavit se na start závodu Wings for Life World Run může v podstatě každý, bez ohledu na jeho kondici či handicap. Jedinou podmínkou je plnoletost. Ačkoli se jedná o běžecký závod, běžet v něm není podmínkou. Kdo chce, může třeba jen jít, povolená je ale také jízda například na invalidním vozíku. Každý pohyb, snaha pomoci a především každý registrovaný závodník se totiž počítá.
 
Vůbec nezáleží na tom, jak dobře, rychle nebo daleko běžíte, jdete nebo jedete, jestli jste profesionální sportovec, hobby běžec, naprostý běžecký začátečník nebo milovník chůze. Jde především o zábavu a podporu dobré věci.


Catcher Car jako pohyblivý cíl

V závodu neexistuje tradiční cílová čára.Třicet minut po startu, vyjede na trať buď reálné (na organizovaných bězích) nebo virtuální (pro běžce s aplikací) auto „Catcher Car“, které běžce stíhá. Když někoho předjede, pro daného účastníka závod končí. Výsledky tak nejsou měřeny časem, ale vzdáleností, kterou účastník uběhne, ujde nebo ujede. Formát závodu Wings for Life World Run je tedy naprosto unikátní.
 
Všichni účastníci startují současně po celém světě a běží, přesněji řečeno pohybují se, buď společně na několika organizovaných oficiálních akcích, s oficiální aplikací běhu Wings for Life World Run nebo jednoduše sami kdekoli. Kapacita účastníků letošního organizovaného běhu v pražské Stromovce je sice už vyčerpána, to ale neznamená, že se nikdo jiný už nemůže účastnit. Stačí si stáhnout oficiální aplikaci Wings for Life World Run, zaregistrovat se a 5. května 2024 ve 13:00 prostě vyběhnout pro dobrou věc.
 
A co je nejlepší? 100 % startovného i sponzorských darů jde přímo na výzkum poranění míchy. Letošní ročník je už jedenáctým. V minulých deseti ročnících se běhu Wings for Life zúčastnilo dohromady téměř 1 300 000 registrovaných účastníků ze 195 zemí. Zatím se na výzkum poranění míchy podařilo vybrat 43,8 milionu eur. Kolik peněz přibude letos?


Sazka a Allwyn běží také

Jedním z globálních partnerů Wings for Life World Run je od loňského roku také přední evropský provozovatel loterií, skupina Allwyn. V rámci tohoto partnerství se může běhu zúčastnit více než 7 000 zaměstnanců skupiny a jejích dceřiných společností. Svým zapojením se snaží měnit miliony životů k lepšímu tím, že získávají finanční prostředky na nalezení léku na poranění míchy. Není otázkou, zda se lék najde, ale kdy to bude. A až se tak stane, Allwyn spolu se Sazkou u toho budou.

Loňský ročník byl prvním, kterého se zaměstnanci Sazky účastnili. A protože dobrých skutků není nikdy dost, podporuje Sazka nad rámec charitativního běhu ještě vybraný lokální příběh. Tentokrát půjde o pořízení nového vozíčku pro čtyřletého Jakoubka, na kterého se před dvěma lety při pobíhání na zahradě převrátil zahradní stroj, což vedlo k vážnému poškození míchy v oblasti krku. Příběh tohoto malého bojovníka můžete sledovat na IG účtu @projakoubka nebo rodinu podpořit zde
 

Budete běžet také? 

Pokud se i vy chcete závodu Wings for Life World Run zúčastnit, není nic jednoduššího než si stáhnout oficiální aplikaci, zaregistrovat se a v neděli 5. května 2024 ve 13:00 jí spustit a vyrazit ven. Zúčastnit se můžete odkudkoli. Kolik kilometrů uběhnete, ujdete nebo ujedete? V aplikaci si můžete stanovit vlastní cíl, který chcete pokořit, než vás „Catcher Car“ chytí. Více informací najdete na oficiálním webu závodu.

 

Přečtěte si také