Ptejte se na ni a rekapitulujte. Jak naložit s kritikou v práci i soukromí?

„Tak tohle se ti vážně nepovedlo.“ „Opět stejná chyba.“ „Nemůžu se na tebe spolehnout.“ Co mají všechny tyto věty společného? Pravděpodobně to, že je v práci rozhodně nikdo z nás nechce slyšet. Ale nepochybně párkrát za život uslyší.

Přečtěte si také: Investujte a naučte se říkat ne. Přinášíme rady výherců loterie


Jak se připravit na kritiku, aby příliš netrpělo naše ego? Máme pro vás hned šest rad, které vám se zvládáním zpětné vazby pomohou.
 

Žádejte ji

Řada lidí se zpětné vazby bojí. V naší práci je ale velice potřebná a důležitá. Proto pokud se vám zpětné vazby nedostává, žádejte ji. Není nic neobvyklého přijít za svým šéfem a zeptat se: „Co na to říkáš? Bylo to v pořádku?“.
 

Dobře naslouchejme

Skuteční profíci podávají kritickou zpětnou vazbu takzvanou metodou sendviče. Spočívá ve vložení negativní informace mezi dvě pozitivní, což vytváří právě ten pomyslný sendvič. Zamyslete se proto nad tím, co zní z úst vašeho nadřízeného, a kromě radosti z pochval se také zkuste zamyslet nad i tou méně pozitivní zpětnou vazbou.
 

Ptejte se

Při vyslovení kritiky rozhodně neseďte tiše jak panenka v koutě, ale ptejte se na všechno, co vás zajímá. Tahle debata by neměla být monologem, nýbrž zdravou diskuzí. Například pokud vám šéf doporučuje změnit část vaší prezentace, neváhejte se zeptat, proč se domnívá, že to tak bude lepší.
 

Rekapitulujte

Je velice snadné zamotat se do rozhovoru, čímž může nastat jistý zmatek a nepochopení souvislostí. Aby nedošlo ke zkřížení komunikačních kanálů, pravidelně se ujišťujte, že si stále rozumíte. Může to vypadat třeba takto: „Abychom si to objasnili, věříte, že prezentace bude mít větší úspěch, když výsledky zobrazím v grafu, je to tak?“
 

Buďte laskaví

Můžete se to zdát neobvyklé a možná vám to zpočátku nepůjde přes pusu, ale za každou kritiku poděkujte. Touto laskavostí ukážete svou profesionalitu a dokážete tím, že jste se svým nadřízeným na jedné vlně, a že chcete tahat za jeden provaz. A kromě toho: díky kritice se můžeme zlepšovat, a tak je skutečně zač děkovat.
 

Čiňte se

Můžete poslouchat, můžete souhlasit, můžete děkovat, ale to nejdůležitější je s kritikou správně naložit – jak praví staré klišé: akce mluví hlasitěji než slova. Takže všechny rady, kterých se vám od šéfa dostalo, nestrkejte do rukávů, ale ihned je vytáhněte a realizujte v praxi.
 

Hoďte kritiku za hlavu

Někdo snáší kritiku jednodušeji, někdo ji nese skutečně těžce. Ať už ale patříte do jakékoliv skupiny, od výtek svého nadřízeného si už brzy můžete nadobro odpočinout. Když večer trefíte hlavní výhru v Eurojackpotu, můžeme vám garantovat, že už do konce života nebudete muset vstát do práce ani jednou.

Zajistěte si vstupenku do slosování o 1,628 miliardy na tomto odkazu.

Přečtěte si také