Co nám přináší pocit štěstí? Silné mezilidské vztahy, altruismus i symboly a rituály
Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá… tento úryvek z básně Dědův odkaz od Adolfa Heyduka známe snad všichni. Proč ji připomínáme právě dnes? Odpověď je jasná! 20. březen je totiž Mezinárodním dnem štěstí. A slavit bychom měli všichni! Protože, kdo by nechtěl být šťastný? Pojďme se podívat, jak to se štěstím máme my Češi a co můžeme udělat, abychom onu zlatou mušku k sobě přilákali?


Přečtěte si také Kdy si vsadit loterii? Rok 2023 ukázal, že nejoblíbenější byly oba pátky třináctého a Štědrý den


Češi své štěstí letos hodnotí nadprůměrně, oproti loňskému roku se dokonce pocit vnímaného štěstí mírně zvýšil. Kromě faktorů, jako je zdraví, stabilní bydlení nebo finanční svoboda, mohou ke štěstí pomoci také různé rituály a symboly. Modlitba, čtyřlístek nebo podkova jsou oblíbené u žen i mužů, do popředí se ale začíná dostávat také síla pozitivního myšlení nebo léčivých kamenů.

A jak to všechno víme? Ukázal nám to únorový průzkumu pro Sazku, s trefným názvem „Češi a štěstí“, kterého se zúčastnilo 1 048 respondentů ve věku od 18 do 65 let z celé České republiky. Dle výzkumu se většina české společnosti cítí být nadprůměrně šťastná. Známkou 6 na stupnici 1-10 svůj subjektivní pocit štěstí ohodnotilo 60 % lidí. Oproti loňskému roku navíc došlo k přesunu lidí z průměrného hodnocení směrem k úplné spokojenosti.
 

Štěstí a peníze

Průzkum nám také ukázal, že zhruba tři čtvrtiny Čechů si myslí, že ke štěstí mohou přispět také peníze.  „Peníze jsou pro Čechy důležité zejména jako prostředek k finanční stabilitě, i proto by dle našeho průzkumu většina z nich dala přednost pravidelnému vyššímu měsíčnímu příjmu před jednorázovou vysokou sumou peněz. U těch by lidem největší radost udělaly dvě magické částky – pro 17 % je to 1 milion a pro 16,2 % zase 10 milionů korun. Půjde pravděpodobně o finanční prostředky, které by dokázaly například zajistit bydlení a jiné nezbytné výdaje,“ komentuje David Petrbok, customer insights manažer společnosti Sazka.


Táhnou tradiční symboly štěstí, na vzestupu jsou nové rituály 

Zhruba čtvrtina Čechů si zároveň štěstí do života snaží různými způsoby přivolávat, většinu (63 %) z této skupiny pak tvoří ženy. Ačkoliv se velké množství lidí otevřeně nehlásí k žádnému náboženství, například modlitba patří mezi populární rituály.
 
Podobně pak máme se štěstím spojené nejrůznější symboly – mezi tři nejoblíbenější patří čtyřlístek, podkova a jmelí. Poměrně velké zastoupení, zejména mezi ženskou částí populace, mají také nové rituály a symboly ve formě léčivých kamenů, deníků vděčnosti, magických čísel nebo pozitivního myšlení.
 
Co mají všechny tyto symboly a rituály společné? Dodávají nám odvahu k tomu zkoušet nové věci a nebát se jít štěstí naproti. A kdy jindy paní Štěstěnu poškádlit než právě na Den štěstí? Zkuste to třeba se Sportkou, losuje se dnes večer! Vsadit si můžete na kterémkoli z více než 7 500 prodejních míst s terminálem Sazky, online nebo například v aplikaci od Sazky. Jdete do toho? 


Štěstí na druhou

Podobná zjištění jako výzkum z českého prostředí přinesl také World Happiness Index. Česko se v něm umístilo na krásném 18. místě. Podle celosvětových dat se stabilní mezilidské vztahy a finanční situace umisťují na předních příčkách při hodnocení celkového štěstí. Kromě toho data z World Happiness Index uvádí zároveň silnou souvislost štěstí s altruismem.
 
Bez ohledu na národnost a kulturu nám pocit štěstí přináší to, když dárky dostáváme, ale také pokud sami obdarováváme druhé. Nezapomeňte na Den štěstí na své blízké ani na sebe a udělejte si radost. Své štěstí můžete zkusit například s vyplněnou sázenkou do loterie Sportka, druhé pak můžete potěšit třeba losem Zlatá rybka od Sazky.
 

Věděli jste, že …

...čtyřlístek je jako symbol štěstí rozšířen po celém světě a je součástí mnoha různých kultur – kromě Evropy ho znají také v Číně nebo Japonsku. Jeho význam se může v každé zemi mírně lišit. V Irsku je silně spojen s křesťanskou symbolikou, v jiných kulturách představuje například prosperitu nebo dlouhověkost.

...lidové rčení držet palce ve významu „přát někomu štěstí“ se do běžné mluvy dostalo nejspíše jako inspirace závěru gladiátorských her. Poražený totiž mohl poprosit císaře o milost zdvižením palce (nebo ukazováčku levé ruky) a ten poté, s přihlédnutím k přání diváků, rozhodl o „budoucnosti“ poraženého. Jeho palec zdvižený vzhůru znamenal milost, obrácený dolů smrt.

...symbol zkřížených prstů se používá zejména v anglicky mluvících zemích, ale postupně se rozšiřuje po celém světě. Gesto se používá jako vyjádření přání štěstí a jeho původ bychom nejspíše mohli hledat v křesťanství. Zde zkřížené prsty znamenaly modlitbu nebo ochranu proti zlu.

...v mnoha kulturách mají zvláštní význam také čísla. Například podle čínské kultury značí čísla 8 a 9 prosperitu a úspěch. V současné době se nově objevují také symboly spojené s číselnými spojeními, jako je 111, 222 a podobně. Ta někteří lidé vnímají jako šťastná a spojená s pozitivní energií a synchronicitou.

...jsou významné dny pro mnoho lidí příležitostí zkusit štěstí i v aktivitách, které běžně nedělají. Například pátek 13. je podle společnosti Sazka již tradičně sázkařsky nejsilnějším dnem, kdy se do hry o miliony zapojují i lidé, kteří nepatří mezi pravidelné sázející. Podobnou příležitost přináší také Den štěstí, který každoročně připadá na 20. března.

Průzkum Češi a štěstí byl realizován v únoru 2024 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Zúčastnilo se ho 1 048 respondentů ve věku od 18 do 65 let z celé České republiky.


 

Přečtěte si také