Největší finanční stres mají obyvatelé České republiky kvůli zvyšujícím se cenám potravin a energií, nízkým úsporám nebo rostoucím nákladům na bydlení. Části populace rovněž vadí, že nemá dostatek peněz na volnočasové aktivity. Tyto informace vyplývají z aktuálního srpnového průzkumu společnosti Sazka, kterého se účastnilo 1050 respondentů. Jeho cílem bylo zjistit, jak by Češi naložili s penězi, kdyby uspěli v jejích číselných loteriích Renta. Hlavní výhrou v Extra Rentě je měsíční obnos 100 000 korun nebo nově i 200 000 Kč po dobu 20 let. Ve zcela nové hře Mini Renta se hraje o hlavní výhru 1 000 korun denně na jeden rok. 
Více než polovině Čechů má problémy s vytvářením finanční rezervy   

Když se odborníci ptali vzorku populace ve věku od 18 do 65 let na jejich finanční situaci, zjistili, že největší problém mají lidé s úsporami. Chybějí finanční prostředky na utváření záchranného polštáře, prozradilo v dotazníku 53 % z nich. V ostatních oblastech nedostatek peněz buď nepociťují nebo tam prostě šetřit odmítají. 

Češi utrácejí za volnočasové aktivity desetinu měsíčního rozpočtu 

A co oslovené v současné době z finanční hlediska nejvíce stresuje? Přes 57 % z nich odpovídalo, že zvyšující se ceny potravin a energií nebo zvyšující se ceny bydlení. Naopak bez finančního stresu žije zhruba 10 % respondentů. Části populace se nelíbí, že nemají dost prostředků na volnočasové aktivity. Zhruba 45 % oslovených by za volný čas rádo utrácelo více. „Z šetření vyplývá, že většina Čechů dává na své volnočasové aktivity okolo desetiny měsíčního rozpočtu. Utrácet více než třetinu rozpočtu je velmi výjimečné,“ popisuje Martin Eliáš, brand manažer loterií společnosti Sazka. Pokud lidé mají zhodnotit, za co ve volném čase nejvíce utrácejí, tak je to ze 49 % za cestování, z 38 % za gastronomii a 35 % za kulturu. V závěsu zůstávají péče o sebe (masáže, kadeřnictví, manikúra), sportovní aktivity a seberozvoj. 

Šetření a cestování

Za to by Češi nejraději utráceli V případě výhry v Extra Rentě by většina oslovených nejela na cestu kolem světa, ale spíš by zůstala v práci a užívala si toho, na co nemají čas nebo peníze. V současném zaměstnání by setrvalo 43,3 %, dalších 28,6 % by zaměstnání změnilo, ale pracovat by nepřestalo, a 14,2 % by se věnovalo rodině. 

Sazku rovněž zajímalo, jak by lidé nakládali s výhrou v Mini Rentě, která výherci zajistí 1 000 korun denně na celý rok. Všechny oslovené věkové skupiny by na prvním a druhém místě šetřily a cestovaly. Třetí pozice se však liší. „Nejmladší mezi 18 a 26 roky by chodili více do restaurací, oslovení lidé ve věku 27 až 35 by více investovali do sebe (masáže, kosmetika) a třetí skupina nad 36 let by více utrácela za volnočasové aktivity,“ uzavírá Martin Eliáš.  

Část otázek se věnovala i charitě a pomoci druhým v případě, že by oslovení uspěli v Extra Rentě. Třetina Čechů by se charitě nevěnovala vůbec, ti zbývající by se zaměřili na charitu v oblasti dětí (37 %), zvířat (20,5 %) nebo životního prostředí (10,1 %). Pomoc uprchlíkům byla až na posledním místě s 0,9 %. 

Společnost Sazka v současné době nabízí několik typů rent. Nejpopulárnější je číselná loterie Extra Renta, která přináší možnost si užívat 20 let svobodného života. Hlavní výhrou je měsíční obnos 100 000 Kč nebo 200 000 Kč po dobu 20 let (výše hlavní výhry závisí na výši sázky). Sázkaři tipují 7 čísel z 33. Výhru lze získat už za 3 uhodnutá čísla. V nové hře Mini Renta kterou Sazka představila nyní v srpnu sázející tipují 7 čísel ze 24 a hraje se o hlavní výhru 1 000 korun denně na jeden rok, přičemž začít hrát se dá již od 10 Kč. 

Příklady názorných grafů ze studie naleznete zde: https://1url.cz/NuH5d