V roce 2016 se jako historicky první česká sportovkyně v jezdectví dostala na paralympijské hry do brazilského Ria de Jainera, kde skončila v první polovině startovního pole. Svou paralympijskou účast pak obhájila v japonském Tokiu v roce 2021.  Vedle toho dokázala se svým postižením úspěšně vystudovat práva. Řeč je o Češce ukrajinského původu Anastasje Vištalové, která má velkou šanci probojovat se na třetí olympijské hry v řadě. Bohužel narazila na byrokracii a přišla o peníze určené národní sportovní reprezentaci; minulý rok si dokonce musela veškeré závody financovat z vlastních dlouhodobých úspor. Její poslední šancí, jak absolvovat potřebné kvalifikační závody a reprezentovat Česko na paralympiádě, bylo poprosit veřejnost o finanční pomoc. Společnost Sazka se rozhodla Anastasju v jejím snu podpořit a částkou 250.000 korun pokrýt podstatnou část nákladů.  
Svou mzdou sotva pokryju běžné měsíční provozní náklady, jako je ustájení a výcvik koně, či jezdecké lekce. S veterinárními položkami a cestou na tréninky mi musí pomáhat rodiče,“ vysvětluje Anastasja Vištalová, která v současné době pracuje jako advokátní koncipientka. Dvaceti osmiletá hendikepovaná jezdkyně má za sebou také úspěšné studium na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. „Kvůli byrokratickému pochybení jsem přišla o finance určené národní sportovní reprezentaci, které měly alespoň z poloviny pokrýt mezinárodní výjezdy, tj. kvalifikační závody etap světového poháru. Na tuto podporu bych vzhledem ke svým výborným mezinárodním výsledkům dosáhla, pobírala jsem ji od roku 2016 pobírala,“ dodává. 

Na olympiádu možná pojedou ruští a běloruští sportovci, kteří tam podle nás nemají co dělat. My se rozhodli podpořit Češku ukrajinského původu, která naopak na OH patří, ale kvůli chybějícím financím hrozí, že se tam nedostane. Proto jsme s podporou Anastasji neváhali,“ říká Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti ve společnosti Sazka. „Částku 250 000 korun Anastasja využije na přípravu a plnění kvalifikačních limitů na Letních paralympijských hrách. Část půjde také do veterinárního ošetření, rehabilitace a fyzioterapie pro koně,“ doplňuje Jonák.  

Vištalová je šestinásobnou mistryní republiky, několikanásobnou vítězkou paradrezurního poháru a jezdcem roku v letech 2014, 2016, 2017, 2018, 2019 a 2022. Anastasja od narození trpí dětskou mozkovou obrnou, v jejím případě se jedná o symetrické postižení obou dolních a horních končetin. Pohybuje se s francouzskými holemi, ale na delší tratě musí používat invalidní vozík. „Kůň mi dává nohy, díky němu se cítím svobodná. Věřím, že žádná hodina života není ztracená, pokud je strávená v sedle,“ říká Vištalová.  

Anastasja se snaží získat další finanční prostředky také prostřednictvím veřejné sbírky, kterou pořádá Nadační fond Emil. Více informací a možnost přispět zde: https://emilnadace.cz/pribeh/Anastasja