S jak velkým majetkem se podle Čechů člověk stává bohatým, a jak to vnímají další Evropané? Odpovědi přináší exkluzivní mezinárodní průzkum společnosti Sazka, který realizovala u příležitosti spuštění druhého losování loterie Eurojackpot. Kromě tradičního pátku se od 29. 3. losuje i každé úterý a výherce může nově dosáhnout až na tři miliardy korun, což je nejvyšší možný jackpot v historii českých loterií.
Mezinárodní průzkum v Česku, Slovensku, Itálii, Německu a Finsku ukázal, kam se posunulo vnímání bohatství. V porovnání s rokem 2017 se až 8x více Čechů cítí být bohatými. Zatímco jim před pěti lety ale k pocitu bohatství stačil měsíční příjem 50 000 korun, hranice se pro polovinu dotazovaných posunula až k 120 000 korunám čistého měsíčního příjmu. „Částka 120 000 byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství 4násobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 000 měsíčně,“ doplňuje Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.   

Češi jsou nejskromnější

Na rozdíl od platu se představa o celkové hodnotě majetku bohatého člověka v porovnání s předchozími lety nezměnila. Podle téměř 60 % Čechů stále platí, že hranice bohatství začíná na 10 milionech korun, v ostatních dotazovaných zemích převažuje suma 10x vyšší, tedy 100 milionů korun. Nejnáročnějším národem zůstávají Italové, 10 % z nich si bohatství spojuje s částkou 2 a více miliard korun. „Italové pocházejí historicky z velmi bohaté společnosti, a to jak z pohledu přírodních zdrojů, tak i jejich životní standard zůstává na velmi vysoké úrovni. Na druhou stranu v současné době vnímáme, že mladá generace pociťuje důsledky jejich hospodaření a pravděpodobně hodnotu bohatství časem přehodnotí,“ osvětluje Dagmar Mištíková, profesionální koučka.

Výhra může nastartovat nové podnikání 

Přestože by si 90 % Čechů vystačilo s miliony, společnost Sazka dává nyní prostřednictvím Eurojackpotu zákazníkům dvě šance týdně stát se rovnou miliardářem. „Miliardové výhry už neznamenají, že si koupíte například auto nebo chalupu, ale máte možnost si zcela změnit život nebo zajistit několik generací,“ vysvětluje Diamantová. Eurojackpot přidává k pátečnímu losovacímu dni ještě jeden v úterý. 

Mění se i matice hry, kdy se losuje 5 čísel z 50 a 2 z 12 (místo dřívějších 2 z 10), zvyšuje se ale i možnost výhry. Maximální Eurojackpot může dosáhnout až k hranici 120 milionů eur, v přepočtu až 3 miliard korun. „Úplně poprvé se v českých loterních dějinách objevuje šance vyhrávat téměř 3 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší možný jackpot v historii České republiky,“ říká Veronika Diamantová.

Jak by vypadal život s miliardou na kontě? 

Podle průzkumu by se více než 70 % Čechů nevzdalo svého zaměstnání a dál chodilo do práce. Slováci by viděli nové příležitosti v podnikání, naopak odpočinek od práce by si dali Finové. „Slováci jsou velmi obchodně a dynamicky založený národ a v tomto smyslu jsou velmi podobní Italům nebo například Polákům. Češi na druhou stranu preferují jistotu a tradici, a proto mají tendenci být podobní Němcům. Tendence Finů nepracovat, užívat si života a starat se o sebe, bude pravděpodobně stále větším trendem i u nás,“ zasazuje výzkum do kontextu Mištíková. 

Nové bydlení je sen většiny Čechů

Průzkum se zaměřil také na miliardové investice. Lidé napříč státy by si na prvním místě pořídili luxusní nemovitosti. Nejčastěji ale o krásném bydlení sní Češi a Slováci. Na druhém místě by si muži pořídili luxusní automobily. Ženy by naopak investovaly do soukromého ostrova. „Muži rádi žijí v dynamické energii a neznám žádného, který by neocenil luxusní auto. Ženy se naopak cítí velmi často unavené a rády si dopřejí odpočinek a relax, což pro ně bude právě ostrov a moře představovat,“ zmiňuje Mištíková.

V případě miliardové výhry by se Češi svěřili jen svým nejbližším členům rodiny, stejně jako Slováci. Až 15 % by o svém štěstí v loterii neřeklo vůbec nikomu. V případě, že jsou v manželství, ale ze zákona musí. 

Eurojackpot – Nově dvakrát šance stát se miliardářem

Eurojackpot je nejrozšířenější loterií v Evropě, která vznikla ve Finsku, a nyní se hraje v osmnácti zemích. Od října 2014 také v České republice, kde padla dosud rekordní výhra Eurojackpotu: 2,5 miliardy korun.  V roce 2019 pak v Sazce padla nejvyšší výhra v českém on-line sázení, a to ve výši 1,4 miliardy korun. 

Od 29. března loterie Eurojackpot umožňuje zvolit si losovací den nejen v pátek, ale i v úterý. Jen pro tuzemské zákazníky s plným tiketem je po dobu prvních pěti losovacích úterků připravena možnost zahrát si také o celkem 50 Land Rover Defenderů (10 vozů pro každé úterní slosování). Hodnota každého vozu je 2,2 milionu korun. 

*Průzkum pro společnost SAZKA provedla agentura Ipsos. Do mezinárodního dotazníkového šetření byly zahrnuty vybrané země, ve kterých se hraje Eurojackpot – Česká republika, Slovensko, Itálie, Finsko a Německo. Z každé země odpovídalo 500 respondentů, muži i ženy ve věku od 18–65+ let.