Vsaďte se, že jste tohle netušili. 13 faktů, které vás překvapí

Uznáváme, že některá fakta ze seznamu níže jsou trochu podivná, ale víte třeba, že Eiffelova věž měla původně stát v Bareloně a Eiffel není jejím autorem?

1. Nechtěná Eiffelovka

Eiffelova věž měla stát v Barceloně. Jenže Španělé dílo zhodnotili jako ošklivé a věží se nechtěli nechat hyzdit město. Ani Francouzi nebyli nadšení, když si Eiffel vybral Paříž jako náhradní místo pro svůj velkolepý projekt.
 

Přečtěte si také: Tiket z trafiky udělal z české seniorky loterní milionářku


Dokonce sepisovali petice a francouzští klasičtí autoři se rádi scházeli v kavárnách, ze kterých na toto „nepoužitelné, železné monstrum“ nebylo vidět. Aby toho nebylo málo, věž nenavrhl Eiffel, ale jeden z jeho zaměstnanců.
 

2. Boloňské špagety místo hamburgeru

McDonalds přizpůsobuje svou nabídku podle lokalit, třeba na Filipínách nabízí špagety s boloňskou omáčkou. Ano, těstoviny. V Japonsku mají burger s vepřovým na zázvoru, v Singapuru zase burger z tradičního rýžového pokrmu Nasi Lemak. Trefit do chuti se McDonalds zkrátka snaží každému národu.
 

3. Chuť v klepetech

Humři mají chuťové pohárky v klepetech. Drobné štětinky v klepítkách fungují podobně jako lidské chuťové pohárky. Pokud byste hledali, kde má humr zuby, našli byste je v jednom ze tří žaludků.
 

4. Jméno po zámku

Britská královská rodina se jmenuje po zámku Windsor, nikoliv naopak, jak by se mohlo zdát. Zámek tedy nebyl pojmenován po linii královského rodu. Ten se totiž přejmenoval v roce 1917 z původního Saxe-Coburg-Gotha, což prý znělo příliš německy. Vybrali si jméno Windsor, protože prý k tomuto místu měli blízko.
 

5. Jazyk, nebo slon?

Jazyk bílé velryby může vážit zhruba stejně jako slon. Celý slon. Opravdu. Jen srdce tohoto velrybího obra váží až tunu.
 

6. Nenáviděná Sixtinská kaple

Ač je výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikánu považována za vrchol Michelangelova díla, on sám práci na ní nenáviděl. Dokonce tak, že o tom sepsal báseň, kde prestižní zakázku nazval doslova mučením. V díle se také zmínil, že se tam cítí zajatý jako kočka v Lombardii nebo kdekoliv jinde, kde je otrávená voda.
 

7. Chyba, co se zapsala do historie

Vynálezce internetu lituje, jak naprogramoval URL adresy. Symboly //, který v adresách najdete, tam prý vůbec být nemusely. Když programoval World Wide Web, použil je, protože to patřilo k programátorskému standardu. Jinak jsou prý ale k ničemu. Dělají psaní adres složitější a zabírají místo. Taky ty čárky vždycky na klávesnici hledáte?
 

8. Nejznámější maják světa

Socha svobody sloužila jako maják. V pochodni svítilo světlo, které bylo vidět na 24 mil daleko.
 

9. Na západní frontě klid

Britské tanky jsou vybaveny přístroji na vaření kávy a čaje. Čaj se v nich dá vařit dokonce i během bitvy. Jak anglické.
 

10. Bonbóny pro kuřáky

Bonbony PEZ, pokud si na barevná lipa vzpomínáte, byly původně vynalezeny jako pomoc při odvykání kouření. Mentolové kulaté bonbonky byly pojmenovány právě po příchuti - německy Pffefferminz - PEZ.
 

11. Efektní odpočítávání

NASA odpočítává start raket kvůli filmu. 10 - 9- 8- 7- 6 a tak dále. Zkrátka se to asi někomu v NASA líbilo, když se ve sci-fi filmu dramaticky odpočítával start. Přitom reálně NASA opravdu nebojuje s časem a nemusí raketu vyslat na sekundu přesně.
 

12. Kotník místo kolena

Plameňák ohýbá nohu v kotníku, nikoliv v koleni. Kolena mají totiž plameňáci ukryté pod peřím a spíš je neuvidíte. To, co vypadá jako koleno, je kotník. Opravdu.
 

13. Objev nanuku

Nanuk vymyslel jedenáctiletý kluk, a stalo se to navíc omylem. Nechal totiž venku kelímek s dřevěným míchátkem plný ovocné šťávy. Tu noc hodně mrzlo. A nanuk byl na světě. Svůj vynález pak podnikavý chlapec prodával kamarádům v okolí, a pak si nechal nápad i patentovat.

Článek výše můžete brát jako nápad na pár konverzačních témat ať už s partnerem, rodinou anebo s kolegy. Až to ale vyjde třeba v takové Sportce, jsme si jisti, že to, že jste se stali loterními milionáři, všechna ostatní témata přebije.

A protože vás od výhry v nejoblíbenější české hře dělí pouhých šest čísel, svoji štěstěnu můžete také poškádlit online na tomto odkazu.

Přečtěte si také