Říkali o něm, že je klaun, teď se miliardář Elon Musk stal osobností roku 2021

Americký magazín Time každoročně už od roku 1927 uděluje titul Osobnost roku. Loni se jí stal nejbohatší člověk planety Elon Musk. Čím si to muž s mnoha nálepkami jako klaun, génius, vizionář, průmyslník či bavič zasloužil?

Přečtěte si také: Online sázka Eurojackpotu přinesla uklízečce 2,27 miliardy


Řídí auto, které sám vytvořil, jež nepotřebuje benzín a téměř ani řidiče, a jeho největším snem je ovládnout vesmír. Americký podnikatel Elon Musk má ambice, odvahu a zvláštní schopnost pouštět se do nových věcí v zásadních tématech. Nejen proto byl magazínem Time označen jako osobnost roku 2021.

„Kolik lidí zanechá svou stopu ve světě – tím méně ve vesmíru – svým příspěvkem, nikoliv zločiny? Před několika málo lety se Muskovi vysmívali jako šarlatánovi na pokraji bankrotu. Nyní tento stydlivý Jihoafričan s Aspergerovým syndromem, který unikl brutálnímu dětství a překonal osobní tragédii, zvládá ohýbat vlády a průmyslová odvětví podle svých ambicí,“ píše Time.
 

Byznysman i hvězda sociálních sítí

Magazín podotýká, že miliardář býval často podceňován i zesměšňován v životě čelil mnoha kritikám. Avšak uplynulý rok patřil právě jemu. Muskova vesmírná společnost SpaceX získala exkluzivní vládní tendr na dopravu astronautů na Měsíc. Jeho automobilka Tesla na podzim překonala hodnotu 3 bilionů dolarů.

Kromě toho Musk přitahoval davy příznivců na sociálních sítích, kde se ocitl pod drobnohledem každý jeho výrok. Nejednou Muskův tweet způsobil růst či propad akcií některé společnosti nebo třeba hodnoty kryptoměn. Pozornost miliardář získal například anketou, v níž se ptal, jestli má prodat deset procent svých akcií Tesly, což také následně udělal.
 

Miliardář žije jako chudák

Musk není jen nejbohatší člověk planety, ale také novodobých dějin. Celkově jeho majetek nyní podle Bloombergu čítá 335,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 7 105 miliardy korun. Přesto žije skromně. Nevlastní dům a v poslední době dokonce rozprodává svůj majetek. Aktuálně žije v malém mobilním domku za 50 tisíc dolarů, což je asi 1 milion korun. Ten se prý nachází v areálu SpaceX a na dveřích má mít plakát rakety Falcon 9.

Elon Musk začínal jako počítačový programátor. Rodák z jihoafrické Pretorie v sedmnácti letech utekl z domova do USA, aby si tam splnil své sny. Vždy se chtěl věnovat třem oblastem – internetu, zelené energii a vesmíru. Zdá se, že se mu jeho sny splnily.

Chcete si také splnit své sny? Přidejte s k milionářům i vy. V Eurojackpotu už zítra můžete vyhrát stovky milionů korun. Zajistěte si vstupenku do slosování na tomto odkazu.

Autor fotografie: Pixabay.
 

Přečtěte si také