Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
Sazka svět

Proč lidé milují peníze?

Proč lidé milují peníze?

Peníze. Někdo je miluje natolik, že by pro pořádný balík udělal cokoli Potřeba úspěchu a peněz je nám přitom biologický dána. A podle psychiatra Radkina Honzáka v nás peníze vyvolávají emoce velice intenzivní.

Přečtěte si také: Online sázka Eurojackpotu přinesla uklízečce 2,27 miliardy


To, že milujeme úspěch a peníze, je nám biologicky dáno. Souvisí to se strukturou tlupy. Lidé jsou odjakživa zvyklí žít ve smečce stejně jako jiní primáti. Makakové si tvoří skupinu kolem čtyřiceti jedinců, šimpanzové o pětašedesáti a my lidí máme přirozenou smečku až o pětadevadesáti členech. To je houf tvořený rodinou, přáteli a známými.
 

Král tlupy

V každé tlupě přirozené probíhá boj o nejvyšší pozici, které říkáme antropomorfický král, když to vezmeme podle opic. Takový jedinec se jako první dostane ke žrádlu, vede smečku a také má možnost vybírat si partnerky.

To je mimochodem pro primáty velice důležité – s hierarchickými schody se zvyšuje možnost šířit DNA, což je samozřejmě spojeno s velice příjemnými pocity. Jak říkal Mark Twain, pro tyto pocity je muž schopen obětovat čest, jmění i život.

Králem mezi opicemi se stává ten nejšikovnější a nejzdatnější, ani nemusí být nejchytřejší. V lidské smečce je to úplně stejné. Rozdílem je, že jsme navíc do vínku dostali jazyk, jenž nám slouží především k tomu, abychom se prolhali k nejrůznějším věcem, i k té nejvyšší pozici. Roli hrají samozřejmě také ekonomické prostředky. Peníze zkrátka přinášejí post.
 

Závislost na penězích

Náš vztah k penězům pak vidí psychiatr Radkin Honzák následovně: „Peníze v nás vyvolávají hrdost poskládanou z radosti a pocitů vítězství, pýchu a vše, co krmí naše ego, naše já. To si pak myslíme, že jsme sežrali všechnu moudrost světa,“ vypráví uznávaný psychiatr. Zároveň cituje své kolegy z oboru, kteří s oblibou říkají: „Buďte rádi, že jste závislí jen na alkoholu, závislost na moci a penězích je mnohem horší.“

A jaký je váš vztah k penězům? Milujete je, anebo upřednostňujete jiné hodnoty? Ať už jste na tom jakkoliv, my jsme si jisti, že by se nějaký ten milion hodil každému. Vsaďte si dneska večer Eurojackpot. A pokud uhodnete čísla, která vypadnou z osudí, nevyhrajete milion jeden, ale rovných 290 milionů korun.

Klikněte si pro tiket online na tento odkaz.

Autor fotografie: PX Here.

Přečtěte si také