Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
Sazka svět

Pátek třináctého? Nejvíc se ho bojí na Plzeňsku

Pátek třináctého? Nejvíc se ho bojí na Plzeňsku

Pátek třináctého je tu, letos už podruhé. Společnost Sazka si u této příležitosti nechala vypracovat speciální průzkum pověrčivosti Čechů a Moravanů. Z něj vyplývá, že tohoto data se nejvíc obávají lidé ze západních Čech a Moravy. Jakým pověrám pak věříme napříč republikou, ukazuje mapa pověrčivosti, která díky průzkumu vznikla.

Přečtěte si také: Pořiďte si zvíře, třeba vám pomůže vyhrát miliony


Děsí vás, když vám přeběhne černá kočka přes cestu? Nejste sami! Smůla, kterou údajně černá kočka přináší, děsí asi čtyři z deseti Čechů. Je tak nejobávanější pověrou a zárověň největší hrozbu představuje pro obyvatele Jihomoravského kraje.

Černá kočka, rozbité zrcadlo nebo šlápnutí na kanál

V Česku jsou hojně rozšířené i pověry, že přináší smůlu rozbité zrcadlo, šlápnutí na kanál nebo rozsypání soli. Projít pod žebříkem nás ale oproti tomu nechává chladnými, strach z toho měla jen asi dvě procenta dotazovaných.
Mapa-povercivosti_600.jpg

Z průzkumu také plyne, že pátku třináctého se my, Češi, zase tolik neděsíme. Napříč republikou z něj má obavu zhruba čtvrtina lidí, na významu ale tento den roste v Plzeňském kraji. Zde se ho obává hned 42,3 % lidí. Naopak v Královéhradeckém kraji jsou vůči tomuto datu imunní, obavy z něj má jen asi desetina obyvatel.

Víte, co je paraskavedekatriafobie?

Pátek třináctého je obávaný den nejen u nás, ale i po světě, kde je často považován za nešťastný. Chorobný strach z tohoto dne má dokonce i vlastní diagnózu, která se jmenuje krkolomným názvem paraskavedekatriafobie.

Dobrá zpráva ale je, že pro mnoho lidí je pátek třináctého naopak šťastným dnem. Dokazuje to i počet sázkařů, kteří si na toto datum pravidelně kupují tiket. 

Pátek třináctého: šťastný sázkařský den

„O mimořádná slosování na pátek třináctého je mezi zákazníky až trojnásobně vyšší zájem než v jiné termíny. Své štěstí v tento den totiž často zkoušejí i lidé, kteří jinak loterie vůbec nehrají,“ prozrazuje ředitel komunikace ve společnosti Sazka Václav Friedmann.

Už máte i vy svůj tiket Sportky na pátek třináctého? Jestli se vám nechce absolvovat cestu do obchodu, vsadit si můžete pohodlně i online na tomto odkazu.
 

Přečtěte si také