Kolik stojí nejdražší burger světa, kde najdete i jedlé zlato?

Světové restaurace vedou nekončící boj a to, kdo uvede na trh nejdražší pokrm světa. Aktuální prvenství drží holandská restaurace De Daltons, která nedávno představila burger s názvem The Golden Boy. Vyžaduje devět hodin příprav a stojí neuvěřitelných 5000 eur, tedy zhruba 127 tisíc korun.

Přečtěte si také: Obří radost na Olomoucku! Sportka sázejícímu nadělila 53,6 milionu!


Burger obsahuje samé luxusní ingredience – hovězí wagyu, prémiová hovězí žebírka, aljašského královského kraba, kaviár z jeseterů Beluga, bílé lanýže nebo šunku Paleta Iberico Bellota.
 

Šampaňské i whiskey

Najdete v něm ale také cibulové kroužky potřené šampaňským Dom Perignon, nakládaná rajčata v matcha čaji, majonézu z uzených kachních vajec a barbecue omáčku, která obsahuje kávu Kopi Luwak a whisky Macallan Single Malt. To všechno je pak úhledně naskládáno v šafránové bulce, která je obalena ve zlatém prachu.

I přesto, že směsice ingrediencí může na první pohled působit nesourodě, podle předsedy Královské nizozemské asociace pro potraviny a nápoje Robert Wilemese, který jej zatím jako jediný ochutnal, je prý velmi dobrý. „I když jde o extrémně drahý burger, pořád ho musíte jíst rukama. Jinak to nejde,“ prozradil nizozemský předseda se smíchem. Zároveň doplnil, že kvůli pozlacené bulce, měl ruce celé od zlata.
 

Vaření z deprese

Za zlatým burgerem stojí šéfkuchař Robbert Jan de Veen. „Restaurace byly zavřené a nepořádaly se žádné soutěže, byl jsem z toho v depresi,“ přiznal serveru Euronews Robbert, čím vysvětlil, co ho k nápadu vytvořit nejdražší burger přivedlo.


Zároveň mu prý bylo líto, co se během pandemie děje v restauračním odvětví. Výtěžek z prvního prodaného burgeru proto poputuje na charitu. Robert jej věnuje na podporu potravinových bank.

Strávníci, kteří by chtěli burger The Golden Boy ochutnat, si mohou udělat rezervaci přímo v restauraci De Daltons. Je však nutné ji pořídit alespoň dva týdny předem, aby se na to kuchaři mohli dostatečně připravit, a také složit zálohu ve výši 750 eur.

Chtěli byste takový burger ochutnat? Pokud vám to zítra vyjde ve Sportce, můžete na nejdražší hostinu světa pozvat třeba půlku ulice. V Superjackpotu je právě obří částka ve výši 161 milionů.

Klikněte si pro tiket na tento odkaz.

Autor fotografií: Robbert Jan de Veen.

Přečtěte si také