Jak mluvit o dědictví, aniž byste vypadali jako chamtivci

Téměř polovina rodičů dospělých dětí uvedla, že rozhovory o dědictví se svými dětmi vůbec nevedli. Překážky těchto rozhovorů se liší, ale téměř vždy se točí kolem jednoho hluboce zakořeněného přesvědčení – o penězích a smrti se nemluví. To ale není pravda, naopak je velice důležité o tom mluvit.

Co když se ten polorozpadlý barák vážně právě teď vyplatí prodat? Rodičům bude v menším bytě 2+1 dobře. Na podzim sklidí a na jaře už nezasejí. Nebudou se muset o nic starat. Možná právě řešíte podobné problémy. A i když se obáváte, že budete vypadat jako nenasytové, co chtějí nebohé rodiče vyštvat z rodinného hnízda, nebojte se. Minimálně se totiž vyhnete případným rodinným rozporům, až nastane to, co nás stejně jednou všechny čeká…
 

Dědictví může být zabiják vztahů

Není žádnou výjimkou, že po odchodu rodičů rozpuknou mezi sourozenci nepříjemné konflikty z důvodu nekonečných tahanic o majetek. I zdánlivě dobře myšlené plány se bez předchozí konzultace mohou minout účinkem. Když jeden dostane houpací křeslo a druhý prádelník, tak i přesto, že mají tyto dvě věci naprosto stejnou tržní hodnotu, mohou způsobit rodinné rozepře. A tak byste měli překonat komunikační bariéry a u nedělního rodinného oběda nadhodit toto tabuizované téma.
 

První zmínky o dědictví – naplánujte to!

Rozhodně se o penězích a majetku nebavte jen tak mezi dveřmi. Na takový rozhovor je nutno se pořádně připravit. Pozvěte rodiče i sourozence na oběd. Pokuste se vytvořit příjemnou a milou atmosféru. A začněte asi takto: „Chtěli bychom vědět, jaké plány máte se svým majetkem. Řekněte nám, co je pro vás důležité a my se pokusíme vás podpořit.“
 

Komunikujte velmi opatrně

Rozhovory na téma peníze jsou nepříjemné a lidé bývají často nervózní. Aby nedošlo k nepochopení souvislostí, zkuste osvědčenou komunikační strategii, při které se využívá opakování a potvrzení sdělení: „Takže si přejete, aby dům zdědila Anna, protože to tady miluje a chce tu zůstat.“ A také hlavně nezapomeňte vyjádřit vlastní názor! „To dává smysl, aby dům dostala ségra, my stejně bydlíme v Praze a stěhovat se nechceme.“
 

Konec tahanic o majetek

Kdo chce předejít rodinným sporům, má jasné řešení – sepsat závěť. Dá se pořídit vlastnoručně, za účasti svědků nebo u notáře. Vždy ale musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná. Každá vlastnoručně napsaná závěť se dá kdykoli snadno změnit. Přitom platí, že novější závěť ruší tu dřívější. Při dědickém řízení se však mohou uplatnit dvě, tři i více závětí, nesmí si ale navzájem odporovat. A jak závěť zrušit? Prostě ji roztrhejte!
 

A když není závěť…

Pokud není zanechána závěť, dědí se podle zákona. Dědici se pak podle příbuzenského vztahu dělí do šesti skupin. Vždy platí, že pokud nejsou dědici v jedné skupině, nastupují ti, kteří spadají do další. A když neexistuje ani v poslední skupině nikdo (tedy žádná praneteř, prasynovec, teta, strýc či jejich děti), pak všechno připadne státu. A ještě jedna malá poznámka na závěr – do pozůstalosti, kterou můžete zdědit, patří nejen veškerý majetek, ale i dluhy. Dědictví pro vás může nakonec být velice nemilým překvapením. Není lepší si o tom s rodiči raději promluvit?

Jestli vám to vyjde ve středu ve Sportce, můžete dopřát hezký život nejen sobě, ale zajistit i svým rodičům pěkné stáří a důchod. Při správně trefené kombinaci čísel se totiž váš účet rozroste hned o 178,3 milionu korun.

Klikněte si pro vstupenku do slosování na tento odkaz.

Přečtěte si také