Exkluzivní průzkum ukázal, že se majetní cítíme od 120 000 měsíčně čistého (I. díl)

Mezinárodní průzkum v Česku, Slovensku, Itálii, Německu a Finsku ukázal, kam se posunulo vnímání bohatství. V porovnání s rokem 2017 se až osmkrát více Čechů cítí být bohatými. Zatímco jim před pěti lety ale k pocitu bohatství stačil měsíční příjem 50 000 korun, hranice se pro polovinu dotazovaných posunula až k 120 000 korunám čistého měsíčního příjmu.

Přečtěte si také: Jaký sen si splní výherce bezmála 6 milionů z Eurojackpotu? Stane se z něj kosmonaut!


„Částka 120 000 byla klíčová pro všechny dotazované země. Pokud si ale porovnáme výše průměrných měsíčních příjmů, pak Češi a Slováci potřebují k bohatství čtyřnásobek průměrného platu, Finové si přejí jen dvakrát víc. Ovšem polovina Italů by si pro pocit bohatství potřebovala dopřát příjem nad 500 000 měsíčně,“ doplňuje Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.   
 

Češi jsou nejskromnější


Na rozdíl od platu se představa o celkové hodnotě majetku bohatého člověka v porovnání s předchozími lety nezměnila. Podle téměř 60 % Čechů stále platí, že hranice bohatství začíná na 10 milionech korun, v ostatních dotazovaných zemích převažuje suma desetkrát vyšší, tedy 100 milionů korun. Nejnáročnějším národem zůstávají Italové, desetina z nich si bohatství spojuje s částkou 2 a více miliard korun.

„Italové pocházejí historicky z velmi bohaté společnosti, a to jak z pohledu přírodních zdrojů, tak i jejich životní standard zůstává na velmi vysoké úrovni. Na druhou stranu v současné době vnímáme, že mladá generace pociťuje důsledky jejich hospodaření a pravděpodobně hodnotu bohatství časem přehodnotí,“ osvětluje Dagmar Mištíková, profesionální koučka.
 

Výhra může nastartovat nové podnikání 


Přestože by si 90 % Čechů vystačilo s miliony, díky Eurojackpotu tak máte nyní hned dvě šance týdně stát se rovnou miliardářem. „Miliardové výhry už neznamenají, že si koupíte například auto nebo chalupu, ale máte možnost si zcela změnit život nebo zajistit několik generací,“ vysvětluje Veronika Diamantová. Eurojackpot přidává k pátečnímu losovacímu dni ještě jeden v úterý. 

Mění se i matice hry, kdy se losuje 5 čísel z 50 a 2 z 12 (místo dřívějších 2 z 10), zvyšuje se ale i možnost výhry. Maximální Eurojackpot může dosáhnout až k hranici 120 milionů eur, v přepočtu až 3 miliard korun. „Úplně poprvé se v českých loterních dějinách objevuje šance vyhrávat téměř 3 miliardy korun. Jedná se o nejvyšší možný jackpot v historii České republiky,“ říká Veronika Diamantová.
 

Zahrajte si dnes o 10 Defenderů


To ale ohledně novinek není vše. Abychom vás na úterní Eurojackpot náležitě nalákali, přichystali jsme při prvních pěti slosováních luxusní mimořádnou prémii. Už dnes večer si tak kromě bezmála půl miliardy korun můžete zahrát i o 10 SUV Land Rover Defender za 2,2 milionu.

A protože jde o prémii, která je určena jen českým sázejícím, je šance na výhru opravdu velká. Zajistěte si vstupenku do slosování na tomto odkazu.

*Průzkum pro společnost SAZKA provedla agentura Ipsos. Do mezinárodního dotazníkového šetření byly zahrnuty vybrané země, ve kterých se hraje Eurojackpot – Česká republika, Slovensko, Itálie, Finsko a Německo. Z každé země odpovídalo 500 respondentů, muži i ženy ve věku od 18–65+ let.

Přečtěte si také