Desítky milionů i zkrácená vojna. Co sportovci dostávají za olympijské medaile?

Čeští sportovci získají v případě úspěchu na zimních olympijských hrách v Pekingu pořádný balík peněz. Odměny za olympijské medaile se ale v různých zemích liší. V historii her se rozdávaly i boty nebo zkrácená vojna.

Dřepující abstinent. 10 věcí, které jste o Jaromíru Jágrovi možná nevěděli


„Medailisté z olympiády a paralympiády vždy zpropagují Českou republiku v médiích po celém světě, to žádná marketingová nebo PR kampaň nedokáže. Proto si zaslouží za jejich úsilí a práci od státu důstojnou odměnu,“ komentoval odměny medailistům předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser. Za zlatou medaili dostanou sportovci odměnu 2,4 milionu korun, za stříbrnou si přijdou na 1,8 milionu a 1,2 milionu korun obdrží bronzoví medailisté.
 

Stejná částka v létě i v zimě

Odměny jsou stejné jako na letních olympijských hrách v Tokiu i poslední zimní olympiádě v Pchjongčchangu. Za výsledkově velmi vydařené OH v Tokiu vyplatila NSA jednadvaceti úspěšným olympionikům a paralympionikům celkem 36,35 milionu korun. Tentokrát už je jisté, že Národní sportovní agentura celkem ušetří.
 

Chceš odměnu? Tak si počkej

Možná se budete divit, ale odměny pro úspěšné olympioniky se v jednotlivých zemích liší. Zatímco u nás jsou tradičně honorováni sportovci, kteří se umístí na prvním, druhém a třetím místě, v jiných zemích je tomu jinak.

V Německu získávají peněžní odměnu i sportovci, kterým se podařilo umístit se mezi čtvrtým a osmým místem. Peníze nedostávají hned, ale až po roce, a to ještě ve splátkách. V Polsku dostávají sportovci k jednorázové peněžní odměně i doživotní rentu, a třeba v takové Litvě, tam bylo v minulosti součástí odměny i auto. Zda tomu bude i letos, není známo.
 

Boty i garsonka

V historii olympijského sportu najdeme i kurióznější odměny – Íránci jednoho roku dostali zlaté boty vážící jeden kilogram, Kazachstánci byty (od 3+1 za zlato po garsonku za bronz) a Korejcům zkrátili povinnou vojenskou službu ze dvou let na čtyři týdny.

Radost ze hry i z vítězství. To je heslo společnosti Sazka, která je hrdým generálním partnerem Českého olympijského týmu. Odměna je sice lákavá, ale co je víc než užít si daný okamžik, který se už možná nikdy v životě nemusí opakovat? Radujte se z úspěchů českých sportovců i vy a sledujte jejich výsledky na webu Fandi se Sazkou na tomto odkazu.

Přečtěte si také