Anglie, Aruba, Severní Makedonie. 10 destinací pro rok 2020 podle Lonely Planet (II. díl)
Zapomenuté Svazijsko, tyrkysová Aruba anebo mystický Bhútán. Redaktoři respektovaného cestovatelského portálu Lonely Planet vybrali celkem deset destinací, se kterými v letošním roce neuděláte chybu. Čekají na vás dechberoucí scenérie, úchvatné pláže a nezapomenutelné kulinářské zážitky. Kam byste tedy měli v roce 2020 vyrazit i vy?

5. Zapomenuté Svazijsko


I když je neméně krásná, zatím patří mezi nejméně navštěvované státy jižní Afriky. To by ale mohlo změnit nově postavené mezinárodní letiště a desítky kilometrů vylepšených silnic. Jedinou komplikaci možná způsobí to, že se země rozhodla přejmenovat. Místní král Mswati vloni oznámil, že se Svazijsku bude nově říkat Eswatini.
 

Přečtěte si také: Nizozemsko nebo Uruguay. Lonely Planet vybralo 10 destinací pro rok 2020 (I. díl)


Jméno Svazijsko podle krále vyvolávalo zmatky. „Kdykoli jsem jel do zahraničí, tak nás lidé měli za Švýcarsko,“ poukázal král na fakt, že anglicky se Svazijsko řekne Swaziland, což zní podobně jako Switzerland. Ať ale jde o Svazijsko nebo Eswatini, podle Lonely Planet je tahle země sázkou na jistotu.
 

4. Tyrkysová Aruba


Dá se říct, že tohle se Nizozemsku celkem povedlo. Aruba je ostrov v Karibiku, nicméně je to historicky právě jedno z autonomních území Nizozemského království. Leží západně od Curaçaa  - ostrova, podle kterého se jmenuje výrazně modrý likér.

Aruba je známá pro svůj příklon k zeleným energiím. Funguje jako oživlá laboratoř pro testování řešení obnovitelných zdrojů energie. „Zelený“ způsob myšlení se odráží také v místním zákazu používání jednorázových plastů a opalovacích krémů, které ničí korálové útesy v okolí ostrova.
 

3. Voňavá Severní Makedonie


Burek, čevapčiči, pljeskavica, ajvar… To všechno zapít výborným červeným vínem a až znovu vyhládne, přikusovat můžete pršut a v kouři pomalu uzené klobásky. Už tohle všechno by stačilo, abyste zařadili Makedonii do svého cestovatelského kalendáře.

Jenže – ono je toho víc. Neobjevená perla Balkánu má pro turisty bezpočet starých hradů, překrásné jezero Ohrid anebo několik národních parků. Zpáteční letenky z Prahy navíc stojí okolo dvou až tří tisíc korun.
 

2. Stará dobrá Anglie


Ani Buckinghamský palác, ani Big Ben, doporučení směřuje k britskému pobřeží. Útesy, skály, divoké laguny, to vše doplněné o pintu piva a fish and chips s hráškovým pyré v lokálním pubu.

V příštím roce bude objevování všech těchto krás ještě jednodušší, bude totiž otevřena zhruba tři tisíce kilometrů dlouhá cesta po pobřeží kolem celého ostrova. A spatřit tam návštěvník může scenérie, které by očekával spíš někde na Jadranu. Tyrkysové moře a krásné pláže, i to je Anglie.
 

1. Mystický Bhútán


Pokud existuje ráj na zemi, plný šťastných lidí a stále ještě zdravé přírody, podle cestovatelů z Lonely Planet je to právě tento kout Asie, sousedící s Indií a Bangladéší. Samotní Bhútánci nazývají svou zemi Druk Yul, což znamená Země hřmícího draka.

Země má řadu specifik. Internet se tu prakticky nepoužívá, nesmí se tu kouřit, penězi se tu platí jen asi posledních třicet let. Je tu jedno z nejnebezpečnějších letišť na světě, jen pro představu, když byste vzali tisícovku běžných dopravních pilotů, tak v Paro Bhútánu by jich mohlo přistát jenom dvanáct.

Pravdou také je, že Bhútán patří zrovna mezi ty dražší destinace, a to nejen kvůli ceně letenky, ale i kvůli nařízení, že turista tu musí denně utratit zhruba pět tisíc korun. Ne za celý pobyt. Za každý, jednotlivý den.
 

Poznejte svět jako multimilionář

Nalákali jsme vás na nějaký ten cestovatelský zážitek? Tak potom jsme si jisti, že byste určitě nepohrdli finanční injekcí na hotel nebo kapesným. Anebo třeba cestováním první třídou.

V Eurojackpotu je zrovna 755 milionů korun, takže pokud Superjackpot trefíte, vypravit se můžete do rovnou všech deseti zemí podle Lonely Planet. Klikněte si pro online tiket na tento odkaz.

Autoři fotografií: Reuters, Wikipedia.

Přečtěte si také