5 nejčastějších mýtů o loterii. Dá se jim věřit, nebo se vás jen snaží zmást?

Fámy, spekulace a mýty se pohybují snad kolem všech často diskutovaných témat a loterie nejsou výjimkou. Přeci jen v nich jde o velké peníze a ne každý sázkařský příběh se dočká šťastného konce.

Přečtěte si také: Výhra ze Sportky naplní misky opuštěným psům a kočkám


Často se tak můžete setkat s teoriemi o nedůvěryhodném slosování, vykořisťování chudých nebo výchově k hazardu. Je na nich něco pravdy?
 

1. Švindlování s míčky

Nejspíš víte o tom, že některá čísla vypadnou z osudí častěji než jiná. Třeba v Eurojackpotu je v prvním osudí nejčastěji losované číslo 20, ve druhém číslo 9. Mnozí proto došli k závěru, že se hmotnost míčků může různit.

Nebojte, jde o pouhou náhodu. Míčky se pravidelně váží, přeměřují a je jich několik sad, aniž by bylo předem známé, jaká se při daném slosování použije.
 

2. Nabádání k hazardu

Spousta lidí se na loterie dívá skrz prsty kvůli tomu, že podle nich zvyšují počet závislých na hazardu. Stát se to sice může, rozhodně to ale není pravidlem. Vznik závislostí totiž ovlivňují biologické i psychologické faktory, životní podmínky i výchova daného člověka.

Rizikovosti jednotlivých her se věnuje také web Sazky s názvem Hraj s rozumem, jehož cílem je propagace zodpovědného hraní. Podle něj je například u online loterií rizikovost pouze 0,2 %, zatímco u automatů v herně je to 23 % a u kurzových sázek dokonce 28 %. Riziko závislosti je tedy i u loterií a losů, je ale opravdu minimální.
 

3. Loterie cílí na chudé

Méně majetní lidé sice peníze více potřebují, z hlediska přežití společnosti ovšem nezní jako příliš logický krok založit svůj obchodní plán na útratách lidí, co nemají peněz nazbyt. Češi za sázení v loterii ročně utratí několik miliard korun, což by nejspíš nebylo možné, pokud by se zaměřovaly jen na chudé lidi.
 

4. Konec svobodě a soukromí

Nejspíš jste slyšeli příběhy lidí, kteří na výhru v loterii doplatili. Rozdávali, až jim samotným nic nezbylo. Nechtěná pozornost ze strany okolí je dohnala na pokraj šílenství. Rodina, přátelé i známí je jen využívali. Anebo je rovnou nějaký lump připravil o život, aby si mohl užívat jejich bohatství.

Pokud se o své výhře nebudete přehnaně rozkřikovat do svého okolí, ničeho takového se u nás naštěstí obávat nemusíte. Třeba pro Sazku je soukromí výherců vždy na prvním místě. V případě výhry tak bude pouze na vás, s kým se o tuto šťastnou novinku podělíte.
 

5. Náhoda přináší výhry častěji

Na tomhle mýtu něco málo pravdy je, má to však své logické odůvodnění – na náhodu se sází o něco častěji a terminál nebývá při vybírání čísel ničím omezený, kdežto lidé si svá oblíbená čísla často vybírají podle horoskopů a významných dat, která je omezují na 31 dní a 12 měsíců.

Znamená to snad, že byste měli svou budoucnost nechat na terminálu? Ne nutně. Podle statistik Sazky je podíl výherních tiketů s vlastními čísly a těmi s náhodným tipem stejný.

Ať už si svá čísla vybíráte jakkoliv, vsadit si na ně můžete i z pohodlí domova. Díky tomu si dneska večer zahrajete o 189,1 milionu korun. Stačí kliknout na tento odkaz.

Přečtěte si také