Danění výher@nad 50 000 Kč Danění výher@nad 50 000 Kč Danění výher@nad 50 000 Kč

Danění výher 
nad 50 000 Kč

Od 1. 1. 2024 dochází ke změně zákona o daních z příjmů. Změna se vztahuje i na danění výher. Nově se budou danit výhry nad 50 000 Kč. Připravili jsme pro vás přehled informací k danění výher.
Obrázek na pozadí
Obrázek na pozadí

Co to znamená?

Danění výher není žádná novinka, dosud však podléhaly zdanění pouze výhry nad 1 000 000 Kč. Od 1. ledna 2024 ale dochází k úpravě zákona o daních z příjmů.

Dani ve výši 15 % podléhají všechny výhry z hazardních her převyšující částku 50 000 Kč.

Loterie a losy

Daňovým základem je každá jednotlivá výhra nad 50 000 Kč v číselné loterii nebo na losech. Jednotlivé výhry se nesčítají, neodečítá se cena sázky. Daň odvedeme za vás - vyplatíme vám výhru o daň sníženou. 

Technické hry

Daň z výher v technických hrách se vypočítá z celkové vyhrané částky za rok. Od celkové výhry se odečítá celková částka za sázky. Pokud rozdíl přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést v daňovém přiznání výhru jako příjem a zdanit ji. 

Živé hry

Výhry v živých hrách (např. Multiplayer ruleta, Plátýnko, Blackjack) podléhají dani ve stejném režimu, jako technické hry. Pokud celková výhra z živých her bez ohledu na typ živé hry přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést ji v daňovém přiznání jako příjem a zdanit ji.

Kurzové sázky

Pro výhry v kurzovém sázení platí stejný režim zdanění jako pro technické hry. Nezáleží na typu sázek, pokud čistá výhra (celková výhra mínus celková sázka) přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést výhru v daňovém přiznání
jako příjem a zdanit ji.

Další informace k danění výher


V případě, že vyhrajete v číselné loterii nebo v losech více než 50 000 Kč, odvedeme daň za vás a výhru vám vyplatíme již sníženou o daň z příjmu, která je 15 %.
Pokud hrajete technické a živé hry nebo kurzové sázky, je nutné si na konci roku spočítat, kolik byla vaše čistá výhra za rok. To zjistíte tak, že od celkové výhry za rok odečtete celkovou výši sázek. Dohromady se počítají výhry u všech provozovatelů daného druhu hry, včetně zahraničních, tedy výhry u jednotlivých poskytovatelů se nepočítají zvlášť. Technické a živé hry a kurzové sázení se počítá každé zvlášť. Pokud tedy vaše čistá výhra v kurzových sázkách byla za rok 49 000 Kč a v živých hrách 49 000 Kč, danit nemusíte. Pokud ale výhra v jedné z kategorií přesáhne 50 000 Kč a to i o jediný haléř, již je potřeba v daňovém přiznání uvést výhru jako příjem a bude zdaněna sazbou 15 %.

V tom případě je potřeba vyzvednout si výhru v sídle společnosti na adrese Sazka a.s., Evropská 866/69, 160 00 Praha nebo na některém z prodejních míst s obsluhou oprávněnou vyplácet výhry, které podléhají zdanění.

Daň se řídí zákonem o daních z příjmů a činí 15 %.

Některé loterie a losy obsahují více sázek na jednom tiketu - například plný tiket Sportky obsahuje 11 sázek. Pokud v takovém případě získáte výhru, která je sice v součtu vyšší než 50 000 Kč, ale skládá se např. ze dvou nižších výher – danění nepodléhá. Proto se nemusíte bát sázet dlouhé předplatné.
Například: v případě, že v loterii Šťastných 10 vyhrajete přesně 50 000 Kč, a k tomu vyhrajete navíc i 10, nebo 20 Kč v Extra výhře – v těchto případech výhry nepodléhají zdanění. 
Výhry z hlavní hry Šťastných 10 a Královské hry se daní zvlášť. Například, pokud vyhrajete v hlavní hře 50 000 Kč a zároveň v Královské hře 51 000 Kč, daníte pouze 51 000 Kč z Královské hry.
Stejně tak např. výherci 1 milionu ve vánočních losováních Prémie Sportky, kteří vyhrají na stejný tiket částku 50 000 Kč a menší, daní pouze milionovou výhru, nikoliv nižší výhru z pořadí nebo Šanci.

Na konci roku je nutné udělat si bilanci a spočítat, za kolik peněz jste si za celý rok vsadili a kolik jste celkem vyhráli v každém druhu hry po odečtení sázky. Pokud výsledná suma vyjde vyšší než 50 000 Kč, i kdyby se jednalo o 50 000,01 Kč, pak je povinnost výherce výhru zdanit. Každá z těchto kategorií her se počítá zvlášť.

Výhru je nutné uvést do daňového přiznání a následně uhradit vyčíslenou daň.

V případě, že vyhraje vaše skupinová sázenka, nezáleží na celkové výhře, ale pouze na vašem podílu.
Příklad: ve skupinové sázence velikosti S máte zakoupené dva podíly. Sázenka vyhraje 100 000 Kč. Vaše výhra činí 20 000 Kč - nic se nedaní. Pokud stejná sázenka vyhraje 300 000 Kč, váš podíl je 60 000 Kč - vyplatíme vám výhru sníženou o 15% daň, tedy 51 000 Kč. K tomu je nutné rozlišovat samostatné výhry v rámci jednoho potvrzení o sázce (viz otázka Co když vyhraju na jednom tiketu více výher?)


Do výpočtu se zahrnují všechny sázky a výhry v rámci tohoto druhu hry na internetu a na provozovnách, a to v ČR i v zahraničí. Do samostatného výpočtu se tedy nezahrnují výhry a sázky odděleně u společnosti SAZKA, ale je třeba zahrnout případnou účast na hře též u jiných provozovatelů tohoto druhu hry.

Do výpočtu se zahrnují všechny sázky a výhry v rámci tohoto druhu hry na internetu a na provozovnách, a to v ČR i v zahraničí. Do samostatného výpočtu se tedy nezahrnují výhry a sázky odděleně u společnosti SAZKA, ale je třeba zahrnout případnou účast na hře též u jiných provozovatelů tohoto druhu hry.

Součástí výplaty výhry nad 50 000 Kč je ověření totožnosti výherce pro potřeby Ministerstva financí ČR. Pokud Vám obsluha terminálu vyplácí výhru nad 50 000 Kč, vždy si od Vás musí převzít doklad totožnosti a zaznamenat povinné údaje.
 Není třeba se bát zneužití těchto informací, Sazka údaje uchovává dle platných pravidel po zákonem určenou dobu jen pro případ vyžádání si informací Ministerstvem financí ČR.