Jak se od 1. 1. 2024 mění zdanění výher?

Od 1. 1. 2024 dochází ke změně zákona o daních z příjmů. Změna se vztahuje i na danění výher. Nově budou podléhat dani ve výši 15 % všechny výhry z hazardních her převyšující částku 50 000 Kč.

Jak to bude fungovat?

  • Nově se daň vztahuje na všechny výhry z hazardních her, tedy na loterie, losy, Sazka Hry i Sazkabet.
  • V případě výhry nad 50 000 Kč spadá výhra do povinnosti odvodu 15% srážkové daně. 

Loterie a losy

Daňovým základem je každá jednotlivá výhra nad 50 000 Kč v číselné loterii nebo na losech. Jednotlivé výhry se nesčítají, neodečítá se cena sázky. Daň odvedeme za vás - vyplatíme vám výhru o daň sníženou. 

Technické hry

Daň z výher v technických hrách se vypočítá z celkové vyhrané částky za rok. Od celkové výhry se odečítá celková částka za sázky. Pokud rozdíl přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést v daňovém přiznání výhru jako příjem a zdanit ji.

Živé hry

 Výhry v živých hrách (např. Multiplayer ruleta, Plátýnko, Blackjack) podléhají dani ve stejném režimu, jako technické hry. Pokud celková výhra z živých her bez ohledu na typ živé hry přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést ji v daňovém přiznání jako příjem a zdanit ji.

Kurzové sázky

Pro výhry v kurzovém sázení platí stejný režim zdanění jako pro technické hry. Nezáleží na typu sázek, pokud čistá výhra (celková výhra mínus celková sázka) přesáhne 50 000 Kč, je výherce povinen uvést výhru v daňovém přiznání
jako příjem a zdanit ji.

Kdy začíná zdanění výher platit?

Nový zákon platí od 1.1. 2024.


Chat

Článek Vám nepomohl? Máte další dotazy?

Nevadí! Pomůže Vám náš specialista.
Jsme online 24 hodin 7 dní v týdnu

Zahájit chat