Jak se od 1. 1. 2020 mění zdanění výher?

Všechny výhry v loteriích a losech nad 1 milion Kč podléhají zdanění ve výši 15 % z výhry. Výše vkladu se od loterijní výhry neodečítá. Daň z výhry je srážkovou daní, tzn. 15 % z výhry (nad 1 milion Kč) odvede státu přímo Sazka, 85 % hodnoty výhry převede Sazka na účet výherce.

Jak to bude fungovat?

  • Výherce vyhraje v kterékoli číselné nebo okamžité loterii (los) Sazky 1 milion Kč. Sazka mu celou částku převede na účet. Zdanění výhry se částek do 1 milionu včetně netýká.
  • Výherce vyhraje 1 000 001 Kč. Tato výhra už spadá do povinnosti odvodu 15% srážkové daně, tzn. výherce dostane od Sazky na účet 850 000,85 Kč, Sazka odvede státu daň 150 000,15 Kč.

Co když vyhraju na jedné sázence více výher v součtu více než za 1 milion?

Uvedený limit výše výhry 1 milion Kč se vztahuje na výhru z každé sázky samostatně.
 
  • Pokud výherce získá na sázence výhru, která je sice v součtu vyšší než milion, ale skládá se např. ze dvou výher nižších než milion – nic se nedaní. Proto se nemusí sázející bát sázet dlouhé předplatné.
  • Často se stane hlavně v loterii Šťastných 10, že sázející, který vyhraje výhru ve výši přesně 1 milion Kč, vyhraje navíc i 10, nebo 20 Kč v Extra výhře – v těchto případech výhry nepodléhají zdanění.
  • Výhry z hlavní hry Šťastných 10 a Královské hry se daní zvlášť. Například, pokud vyhrajete v hlavní hře 1 milion Kč a zároveň v Královské hře 1,5 milionu, daníte pouze 1,5 milionu z Královské hry.
  • Stejně tak např. výherci 1 milionu ve vánočních losováních Sportky nepodléhají zdanění, i když třeba na stejný tiket vyhrají v některém z nižších pořadí nebo v Šanci.

Kdy začíná zdanění výher platit?

Nový zákon platí od 1.1. 2020.

Jak je to s dalšími produkty Sazky?

Na výhry nad 1 milion Kč u kursových sázek (Sazkabet), technických a živých her (Sazka Hry) srážku Sazka neprovádí. Tyto hry jsou v jiném daňovém režimu, kde sázející daní čisté výhry nad 1 milion Kč za období 1 roku, přičemž si daň přiznává a odvádí samostatně.


Chat

Článek Vám nepomohl? Máte další dotazy?

Nevadí! Pomůže Vám náš specialista. Jsme online 24 hodin 7 dní v týdnu

Zahájit chat