Před třiceti lety se u nás objevil první stírací los, který odstartoval éru zcela nové zábavy trvající až dodnes. Sazka od roku 1989 prodala 750 milionů kusů stíracích losů a na výhrách vyplatila 11 miliard korun. Alespoň jeden los ročně si v České republice setře každý druhý dospělý.
 
Na podzim roku 1989 se v tehdejším Československu jako první objevil stírací los Spartakiádní hra. Stal se okamžitě hitem, emise 10 milionů kusů se vyprodala za pouhé čtyři měsíce. Doposud historicky nejúspěšnějším losem byla Tutovka, které se za pouhých 5 let prodalo 230 milionů kusů a na výhrách byla vyplacena více než 1 miliarda korun. Od roku 1989 už se v nabídce objevilo přes 200 různých emisí stíracích losů.
 
Trh stíracích losů v České republice roste ročně dvojciferným tempem. Tuto zábavu si alespoň jednou za rok vyzkouší 4,5 milionu lidí, což je téměř polovina dospělé české populace. Největší zájem o stírací losy registruje Sazka před Vánoci.
 
„V průměru si dospělý Čech koupí ročně 6 losů za 400 korun. Za rostoucí popularitou stíracích losů stojí okamžité zjištění výhry a pestrost nabídky. Nejdůležitějším faktorem je zábava a společenský rituál,“ upřesňuje Václav Friedmann, ředitel komunikace společnosti Sazka.
 
Lidé si vybírají losy, které jsou jim tematicky blízké. „Ženy rády kupují emise s nádechem magie a osudovosti. Muži pak stírají losy, které nabízejí pravidelnou výplatu výhry na několik let dopředu,“ doplňuje Václav Friedmann.
 
Sazka k tomuto významnému výročí pořádá od 30. září do 13. října v Centru Černý Most zajímavou výstavu. Veřejnosti chce představit nejdůležitější fakta a čísla z historie stíracích losů, které se v posledních třech dekádách objevily. V tomto období budou navíc na výstavě o víkendech vůbec poprvé k vidění i reálné výherní losy z uzavřených emisí.
 
FAKTA O STÍRACÍCH LOSECH
•     Sazka od roku 1989 vyplatila na výhrách ze stíracích losů téměř 11 miliard korun.
•     Dohromady si lidé koupili víc než 750 milionů kusů stíracích losů.
•     Do prodeje šlo více než 200 emisí stíracích losů.
•     Historicky nejvyšší vyplacená výhra byla 100 milionů korun na losu Vánoční kometa.
•     Češi si u Sazky v průměru ročně koupí 6 stíracích losů a utratí za ně přibližně 400 korun.