Nejoblíbenější českou sportovkyní je momentálně biatlonistka Gabriela Koukalová, a to jak mezi dospělými, tak mezi dětmi. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sazka. Koukalová tak odsunula v žebříčku popularity na druhé místo hokejovou legendu Jaromíra Jágra, dále boduje Martina Sáblíková a Petra Kvitová. Mezi dětmi jsou kromě tuzemských sportovců také populární dva nejlepší fotbalisté planety – Portugalec Cristiano Ronaldo a Argentinec Lionel Messi.

Fenomén jménem Gabriela Koukalová

 
Gabriela Koukalová je v současnosti fenoménem. Popularita novopečené mistryně světa strmě stoupá. Fandí jí dospělí, je vzorem pro děti. Sympatická biatlonistka dokonce předběhla Jaromíra Jágra, což by ještě nedávno bylo naprosto nemyslitelné. Koukalovou jako svého nejoblíbenějšího sportovce zvolilo 30 % dotázaných dětí, Jaromír Jágr získal 26 % hlasů. Úplně stejný poměr platil i u jejich rodičů. U dospělých bodovali i další Češi, třetí místo patří Martině Sáblíkové (16 %), čtvrtá skončila Petra Kvitová (6 %). Děti berou za vzor nejlepší fotbalisty světa, Lionel Messi i Cristiano Ronaldo skončili u dětí hned za Jágrem a Koukalovou.
 
5 nejoblíbenějších sportovců v České republice
Dospělí Děti
Gabriela Koukalová (30 %) Gabriela Koukalová (30 %)
Jaromír Jágr (26 %) Jaromír Jágr (26 %)
Martina Sáblíková (16 %) Cristiano Ronaldo (11 %)
Petra Kvitová (6 %) Lionel Messi (11 %)
Eva Samková (2 %) Martina Sáblíková (10 %)
 
 
Oblibu Gabriely Koukalové potvrzuje i navýšení zájmu o biatlon. Jde totiž o druhý nejoblíbenější zimní sport jen těsně za ledním hokejem. Biatlonové kluby hlásí až trojnásobný nárůst členské základny oproti době před deseti lety. Pokud i vaše děti touží po tom, stát se novou Koukalovou nebo Moravcem, může vám pomoci například stránka www.sportvokoli.cz. Najdete tam totiž seznamy klubů, které působí poblíž vašeho bydliště. „Biatlon ale není zdaleka jediný sport, na který se děti v současnosti rády hlásí. Vzhledem k tomu, že zima se pomalu blíží ke konci, můžete na webu najít nabídky různých fotbalových, atletických nebo třeba házenkářských oddílů, do kterých to nebudete mít daleko,“ radí Václav Friedmann, tiskový mluvčí společnosti Sazka.
 

Fotbal táhne, boom zažívají i bojové sporty


 
Blížící se léto otevírá mnoho nových možností, jak mohou děti aktivně trávit svůj volný čas. Z výsledných dat plyne, že rodiče posílají své ratolesti nejčastěji na fotbal. V poslední době jsou ale čím dál populárnější také bojové sporty, což může být důsledek úspěchu Lukáše Krpálka na Olympijských hrách v Riu. Bohužel ale platí, že ačkoliv děti sportu fandí, sami jej často neprovozují. A jedna až dvě hodiny týdně tělocviku pro zdravý vývoj dítěte rozhodně nestačí. „Je to lepší než nic, ale jedna až dvě hodiny týdně je zkrátka málo. Děti nemusí chodit pravidelně do kroužků, ale měly by se hýbat spontánně. Minimální doporučená denní potřeba pohybové aktivity je jedna hodina. Při menším objemu sportování může docházet k negativním zdravotním projevům, což nejčastěji bývá dětská obezita,“ varuje Tomáš Perič, odborník na sport z projektu Sazka Olympijský víceboj.

Kam za sportem?

 
Portál www.sportvokoli.cz nenabízí pouze seznam klubů, kam můžete své dítě zapsat. Najdete zde i sportovní turnaje pro veřejnost nebo seznam vrcholových akcí, na kterých objevíte kouzlo vrcholového sportu. „Můžete se jít například podívat na Mistrovství České republiky dorostenců v biatlonu, které se uskuteční 3. – 5. března v aréně v Novém Městě na Moravě, kde nedávno Český biatlonový svaz pořádal velmi úspěšný světový pohár. Máte možnost se zde seznámit s trenéry, zeptat se na podmínky členství, zkrátka nahlédnout biatlonu pod pokličku,“ uzavírá Václav Friedmann.