Co se skrývá pod pojmem bohatství, kde leží jeho hranice, jaké cesty k němu vedou a jak by se lidé zachovali v případě výhry v loterii? Nejen na tyto otázky odpověděl výzkum pro společnost Sazka, který realizovala agentura GfK Czech. Jak skuteční výherci milionů s penězi nakládají a jaké změny v životě plánují, odpověděli sami loterní milionáři v exkluzivním výzkumu Sazky.
Ženy vidí výrazně více než muži bohatství kromě peněz v dobrém zdraví, v lásce a rodině, zatímco pro muže je symbolem bohatství častěji svoboda v rozhodování, pocit moci a možnost nepracovat. „Hranice bohatství začíná pro Čechy na částce 50 000 korun čistého měsíčního příjmu. Oproti roku 2009 se tato částka nezměnila, a to i přesto, že průměrná mzda za posledních 8 let vzrostla o více než 20 procent,“ říká Veronika Diamantová, tisková mluvčí Sazky.
 
Hodnota majetku bohatého člověka je pak podle průzkumu nejčastěji 10 milionů korun. „Pod pojmem majetek lidé vidí zajištěné bydlení, tedy nemovitosti, někdo si představuje velkou vilu s bazénem, pozemky, auto, ale i zlato a šperky. Dále také dostatek peněz na plnění svých snů, na svoje koníčky a cestování,“ vysvětluje Kristina Hanušová z GfK Czech.
 
Celkem 71 % Čechů by si přálo být bohatými. Tato myšlenka láká o něco více muže než ženy. Největší zájem zbohatnout mají lidé do 30 let z větších měst a nezadaní.

Za bohaté se považuje jen nepatrná část obyvatel ČR. Nejčastěji jsou to lidé z vyšší věkové kategorie 50–65 let.
Téměř třetina se Čechů se ale cítí letos bohatšími než vloni a téměř polovina lidí si na příští rok dává předsevzetí více šetřit a hlídat finanční výdaje.
 
Stejně jako v roce 2009 si i letos Češi myslí, že bohatí mají mnohem více příležitostí ještě více zbohatnout, mají více zábavy a taky svobody. Na druhou stranu movití lidé mají podle nich méně volného času a lásky.
Ve společnosti stále panuje silná skepse ohledně toho, jak bohatí lidé získají své bohatství. Polovina lidí uvedla jako možný způsob zbohatnutí nepoctivost, krádež nebo korupci. „Nejčistší cestou k bohatství je podle průzkumu legální podnikání, výhra v loterii, dědictví a také objev nebo vynález. Výhra v loterii jako je Sportka, je správnou cestou k penězům pro 85 % lidí. Být zaměstnán ve vysoké pozici a zbohatnout přijde v pořádku jen 79 % lidí,“ upřesňuje Veronika Diamantová ze Sazky.
 
Češi mají dokonce i jasnou představu, kolik by museli v loterii vyhrát, aby se stali opravdu bohatými. Pro 22 % lidí by to bylo 10 milionů korun, dalším 20 % by k bohatství stačil rovný milion. Třetí nejčastěji uváděnou hodnotou je 5 milionů (13 %). „Zatímco u milionu korun lidé spíše věří, že ho dokáží uspořit než vyhrát, od částky 3 milionů je pro ně pravděpodobnější vyhrát v loterii,“ dodává Kristina Hanušová z GfK Czech. 

Po velké výhře by lidé především řešili své bydlení (68 %): buď koupi domu či bytu, nebo vylepšení současného bydlení (rekonstrukce, vybavení), na druhém místě je dovolená a cestování (56 %) a na třetím koupě auta či motorky (46 %). Celkem 40 % obyvatel uvedlo, že by dali peníze na charitu.  Ženy častěji, než muži odpovídaly, že by si nechaly něco vylepšit pomocí plastické operace.
 

Loterní milionáři – exkluzivní data od výherců Sazky
 

Sazka má poprvé v historii k dispozici unikátní data o skutečných loterních milionářích díky anonymnímu dotazování výherců. Nejčastěji si pro výhry nad milion korun chodí muži v produktivním věku, kteří jsou ženatí a mají 2 děti. Téměř polovina výherců sází alespoň dvakrát za měsíc, 36 % výherců milionů sází pravidelně na každé losování.
 

Prvotní reakce výherců

 
Právě zjistili, že vyhráli v loterii více než milion korun. Nejčastěji tomu v první chvíli výherci nevěří a opakovaně si kontrolují čísla na své sázence (79 %). Jen 13 % milionářů o svém šťastném okamžiku zavolá svým blízkým a 3 % si dají hned skleničku alkoholu. „S výhrou v loterii dělají Češi tajnosti, radost sdílejí se svými partnery, ale někdy ani to ne a nechají si to jen pro sebe. Ve Velké Británii nebo v Americe je přitom běžné, že výherci se stávají rovnou celebritami a jejich fotky i příběhy plní média,“ doplňuje Veronika Diamantová.
 
Výhru dostanou šťastlivci jen pokud se prokážou výherním tiketem, často proto vymýšlejí různé skrýše, kam ho bezpečně uložit. „Více než polovina milionářů nám řekla, že se o tiket bála. Výherní čísla tak končila v trezorech, bankách, ale i založené v knihách, ve sklepě nebo zásuvkách na víno,“ říká Veronika Diamantová ze Sazky.

Jak výherci s výhrou opravdu naloží v klíčových věcech koresponduje s tím, co by si lidé přáli. Téměř 60 % milionářů se stěhuje do lepšího bydlení, 30 % výherců si koupí nové auto a poprvé na zahraniční dovolenou vyrazí 26 % výherců. Očekávání versus realita se nakonec nepotkává jen v příspěvcích na charitu. Skuteční výherci jsou střídmější, peníze na dobrou věc dá 15 % loterních milionářů.  Výherci se ale s nově nabytými miliony chovají rozvážně a své peníze utrácejí smysluplně, zbrklé kroky nedělají ani v pracovním životě. Bezmála 90 % z nich zaměstnání měnit nechce ani neplánuje dávat výpověď. Začít nové podnikání chtějí pouze dvě procenta výherců a úplně přestanou pracovat jen 4 % nových milionářů.