Největší konkurenti na českém trhu se spojili, aby propagovali zásady bezpečného hraní a společně předcházeli rizikovému chování hráčů. Týden zodpovědného hraní, který pořádá Institut pro regulaci hazardních her v rámci projektu Zodpovědné hraní, má za cíl edukovat veřejnost o zásadách a nástrojích, které mohou při hraní online i v provozovnách, hráči využít.  
Týden zodpovědného hraní navazuje na tiskovou konferenci, na níž se společnosti Fortuna, Chance, Sazka a Tipsport zavázaly k celé řadě kroků, které nad rámec zákona ochrání hráče a minimalizují rizika s hraním spojená. Od 22. do 28. listopadu se veřejnost prostřednictvím rozsáhlé multimediální kampaně dozví podrobnosti o zásadách a nástrojích, které mohou při hraní online i v provozovnách hráči využít. Týden pořádá Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) v rámci projektu Zodpovědné hraní.  

„Sklony k rizikovému chování mají sice jen tři procenta populace, ale Týden zodpovědného hraní jsme koncipovali tak, aby si své informace našel každý. V jeho rámci můžete zhlédnout vzdělávací videa, poslechnout si podcasty s adiktology, získat online informace o konkrétních nástrojích seberegulace. Nebo se pomocí helplinky či dnů otevřených dveří v adiktologických centrech poradit přímo s odborníky. Mimo to chystáme dva webináře na téma hazardních her, regulace, samoregulace a zkušeností hráčů,“ přibližuje chystaný program ředitel Institutu pro regulaci hazardních her Jan Řehola. 

Cílem události je otevřít dialog všech zainteresovaných stran a informovat veřejnost o zodpovědném přístupu k hraní, které má být podle provozovatelů především zábavou. „Za svou hru si je zodpovědný sám hráč, i přesto se provozovatelé snaží aktivně nabízet nástroje a informace, jak předcházet rizikovému chování. Co je v globálním kontextu jedinečné, je fakt, že se při tom snaží postupovat společně,“ vysvětluje Řehola. Ambicí IPRH je zapojit do iniciativy postupně všechny legální provozovatele hazardu v České republice.

„Týden zodpovědného hraní vnímám jako skvělou příležitost k tomu vést odbornou diskuzi s adiktology a dalšími autoritami, zásadním přínosem je ale přesah směrem k hráčům a široké veřejnosti. Kvalitní osvěta, prevence a informovanost jsou nezbytným předpokladem k tomu, abychom minimalizovali potenciální riziko a zajistili, aby sázení a hraní zůstalo bezpečnou zábavou pro všechny,“ dodává David Vaněk, generální ředitel sázkové kanceláře Fortuna.

„Český trh je přísně regulován. Velmi striktní zákon z roku 2017 zafungoval výborně. Teď, s odstupem několika let od jeho přijetí vidíme, že je tu prostor pro další krok – samoregulaci provozovatelů. Tu považujeme v téhle fázi za klíčovou iniciativu, jak dosah zákona dál posílit a podpořit. Bezpečí hráčů je pro nás naprostou prioritou. Proto celý projekt spoluvytvářejí i experti z oboru adiktologie, kteří se výrazně podílejí i na podobě Týdne zodpovědného hraní,” uvádí člen představenstva Chance Zdeněk Brázdil.

„Pro Sazku je zodpovědný přístup k hráčům klíčovou prioritou. Dokážeme už teď nastavit efektivní opatření na ochranu hráčů. Pokud ale budeme na trhu postupovat podle stejných pravidel a chránit hráče napříč celým trhem, máme reálnou šanci společně účinně zasáhnout, pokud by se hraní někomu vymykalo kontrole. Naším cílem je, aby hraní zůstalo zábavou,“ říká Aleš Veselý, generální ředitel Sazky.

„Týden zodpovědného hraní není jednorázová věc – jde o začátek zcela nové éry aktivní samoregulace ze strany provozovatelů hazardních her. Pro nás a především pro hráče samotné a v důsledku i pro českou společnost jde o zásadní přelom, který je i ve světovém kontextu unikátní: zodpovědnost za bezpečné sázení a hraní už není vymezena mantinely legislativy, ale dobrovolnými závazky největších firem na trhu, které jdou daleko nad rámec zákona. Celý systém zodpovědném hraní budeme dál rozvíjet a zdokonalovat, a tím zvyšovat komfort a bezpečí hráčů v online i offline prostředí. Naší dlouhodobou ambicí je změna společenského vnímání našeho segmentu. A chceme být dobrým příkladem i ostatním zemím,” doplňuje k projektu generální ředitel Tipsportu Petr Knybel.

Aktivity Týdne zodpovědného hraní

Rozsáhlá informační kampaň poběží celý týden v celoplošných televizních stanicích, na sociálních sítích i v komunikačních kanálech partnerů projektu, tedy Fortuny, Chance, Sazky a Tipsportu. Dny otevřených dveří uspořádá specializované centrum Prevent 99, které v úterý 23. listopadu bude během dne odpovídat na online dotazy a hned následující den ve středu otevře veřejnosti od 11 do 16 hodin svou poradnu v Českých Budějovicích. Dny otevřených dveří chystá i organizace Podané ruce v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji. Na jejich pobočky budou moci lidé přijít i bez předchozí domluvy. Zájemcům o poradenství bude navíc celý týden k dispozici portál Naberte kurz, kde budou pracovníci a odborníci z jednotlivých krajů odpovídat na dotazy zájemců v live chatu.