Náctiletí své telefony milují. Jejich používáním tráví i několik hodin denně – jsou ve spojení s ostatními, surfují na internetu, poslouchají hudbu nebo hrají hry. Přístroje střídají velmi často. Výjimkou nejsou ani teenageři, kteří již stihli vystřídat 5 a více různých modelů mobilních telefonů.

Z průzkumu* mapujícího trendy využívání mobilních telefonů mezi náctiletými (až 19 let) vyplývá, že jen 1 % teenagerů stále využívá svůj první telefon. Pouhá 4 % dotazovaných mají teprve druhý model mobilního telefonu, 22 % třetí, 34 % čtvrtý a celých 38 % mladých za život vyzkoušelo 5 a více různých modelů.

Ale vezměme to pěkně popořádku a podívejme se, v kolika letech vůbec začínáme používat mobilní telefony. „Svůj první telefon mladí dostávají nejčastěji někdy mezi 8 a 10 rokem života, dříve se tak děje jen sporadicky – zhruba v 8 % případů. Naopak ve 12 letech již mobil používá celých 90 % dětí,“ konstatuje Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu.

Vede posílání SMS a volání, necelá polovina mladých má předplacenou kartu

V rámci průzkumu SAZKAmobil zjišťoval také to, jaké funkce na telefonu náctiletí využívají. V tomto ohledu jsou to sestupně SMS/MMS (95 %), volání (94 %), přehrávání hudby (88 %), fotoaparát/video (85 %), internet (85 %), aplikace (81 %), sociální sítě (72 %), hry (70 %) a e-mail (64 %).

„Zatímco paušál využívá 53 % náctiletých, 43 % dotazovaných zůstává u kreditu. Předplacenou kartu přitom mladí volí nejčastěji proto, že mají předem daný rozpočet na mobil nebo že se nechtějí vázat smlouvou,“ doplňuje Schmiedhammer.

Pětina teenagerů je na telefonu přes 3 hodiny denně

Poměrně šokující zjištění se týká času stráveného využíváním mobilních telefonů. Denní penzum času stráveného na telefonu se velmi liší. Zatímco někteří teenageři na mobilu denně tráví zhruba do 60 minut (39 %), další se pohybují v rozmezí 61-180 minut (20 %) a jsou i tací, kteří bez výčitek „mobilují“ i více než 180 minut za den (18 %).

„Ve světle těchto čísel asi nepřekvapí, že se od základů mění dosavadní komunikační zvyklosti. Například celých 41 % dotazovaných již využilo mobil (SMS, volání, sociální síť) k ukončení vztahu se svým partnerem,“ udává Schmiedhammer.

Další zajímavosti z průzkumu SAZKAmobilu:

-          Asi 4 % náctiletých disponují jak paušálem, tak předplacenou kartou

-          Ze statistik je patrná snaha některých náctiletých o osamostatnění. Zatímco 70 % mladých hradí výdaje za mobil rodiče, 7 % z nich se na platbách alespoň podílí a celých 22 % si vše platí samo.

-          55 % teenagerů raději volá, než posílá zprávy.

-          39 % teenagerů raději posílá SMS zprávy než využívá instant messengery (WhatsApp, Viber, FB Messegner apod.)

-          Jen 23 % dotazovaných odkládá mobil alespoň během rande.

-          Telefon je pro mnohé náctileté také nedílnou součástí školní výuky. Během vyučování jej nepoužívá jen 26 % respondentů. Zbylí dotazovaní surfují na internetu/sociálních sítích (57 %), komunikují s kamarády (54 %) nebo mobil využívají k dohledávání informací (47 %).

* Aktuální průzkum pro SAZKAmobil zrealizovala firma NMS Market Research.