Češi v cizině šetří na volání a textových zprávách. Telefonují zhruba desetkrát méně než doma a pošlou jen třetinu SMS zpráv. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil virtuální operátor SAZKAmobil.

Průměrná délka hovoru v zahraničí je oproti volání v Čechách poloviční a trvá zhruba 1 minutu a 20 sekund. Češi v zahraničí šetří také textovými zprávami. V průměru posílají zhruba 3x méně SMS než doma. Data využívá 19 % Čechů, kteří vycestují do zahraničí. „Zákazníci mobilní telefon nejvíc využívají při cestách po okolních státech, ať už jde o Německo, Slovensko nebo třeba Polsko,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobil.

Češi na cestách nevyužívají mobilní telefon hlavně ze strachu z domnělých extrémních poplatků a drahých tarifních cen. „Taková obava je zbytečná, zejména ve většině členských státech Evropské unie. Za SMS tu totiž zaplatíme stejně jako doma, například u SAZKAmobil je to 1,50 Kč, “ dodává Jan Schmiedhammer.

České turisty dnes nezruinuje ani volání ze zahraničí. Odchozí hovor ze zemí EU například u SAZKAmobil vyjde na 5 Kč za minutu, příchozí na pouhých 1,50 Kč. Podle statistik SAZKAmobil Češi nejdéle volají z Německa a průměrný hovor tam dosahuje jedenácti minut.  Sedm minut v průměru provoláme na Slovensku, v Chorvatsku je to 6,5 minuty. Z exotičtějších destinací vítězí Dominikánská republika s průměrnou délkou trvání hovoru 6 minut. Na druhém místě se drží Austrálie, odkud Češi volají v průměru 5 minut.

Další zajímavosti ze statistik SAZKAmobil:

-              Zákazníků, kteří cestují do zahraničí, je 2x víc v Praze než v Brně nebo Ostravě. Pražané si svůj kredit také dobíjejí o vyšší částku. V průměru je to o 20 Kč více.

-              Češi mají rádi exotické destinace. Roaming využívali zákazníci SAZKAmobil například v Dominikánské republice, Austrálii, Japonsku nebo v Tanzanii.

-              V dubnu u klientů SAZKAmobil výrazně vzrostlo využívání roamingu zákazníky SAZKAmobilu v Bulharsku, Norsku a Belgii, v květnu to bylo v Řecku, Švédsku, Chorvatsku a Francii.

-              V červnu vzrostlo využívání roamingu v turistických destinacích, jako je Tunisko a Turecko. Naopak v Egyptě zákazníci SAZKAmobilu využívali roaming o polovinu méně než v květnu.

Může se hodit, aneb odborníci ze SAZKAmobil radí:

Před výletem do zahraničí vždy zkontrolujte, do které zóny vaše destinace spadá. Nejlevněji vás používání mobilního telefonu vyjde v zóně 1 zahrnující v podstatě celou EU. Pro jistotu zkontrolujte také to, zda váš telefon podporuje pásma, která jsou v cílové lokalitě používána. Například cestující z Evropy by měli zkontrolovat, zda jejich přístroj podporuje pásmo 850 MHz a 1 900 MHz (s většinou moderních mobilních telefonů můžete být v tomto ohledu v klidu).

Při cestě za hranice je jasné, že tam váš operátor nebude mít svou síť. Proto je využívána síť operátorů na tamním telekomunikačním trhu. To je možné díky tomu, že váš operátor má s tamním operátorem podepsánu smlouvu o poskytování roamingových služeb. Při připojení k síti zahraničního poskytovatele je váš telefon ověřován (zda jste oprávněným uživatelem služeb, zda máte povolené roamingové služby apod.), poté jej můžete začít využívat jako obvykle. Při volání tamní operátor analyzuje vytočené číslo a automaticky zvolí optimální trasu pro navázání spojení. Při přijímání hovoru je proces opačný. Operátor ve vaší domovině přesměruje volajícího k vám, respektive do vámi používané mobilní sítě.