Celkové tržby společnosti Sazka za rok 2015 dosáhly 11,3 miliardy korun, meziroční nárůst je tak 23%. Polovina vkladů byla dle herního plánu určena na vyplacení výher, bezmála 1,25 miliardy korun odvedla Sazka státu prostřednictvím loterní daně a daně z příjmu. Čistý zisk společnosti činil 994 milionů korun.
„Za úspěchem Sazky je nejen inovace portfolia, ale zejména investice jak do oblasti nových produktů, tak i do distribuční sítě, která je největší v České republice. V minulosti byly hospodářské výsledky Sazky silně spjaty s úspěšností Sportky, nám se daří tuto přímou úměru stále snižovat. Podíl Sportky na celkových tržbách je samozřejmě stále dominantní, nicméně například Eurojackpot a stírací losy tvoří v tuto chvíli dohromady přibližně čtvrtinu loterních tržeb Sazky,“ říká generální ředitel Sazky Robert Chvátal a dodává: „Výsledky prvního pololetí tohoto roku ukazují, že v nastaveném trendu zvyšování tržeb budeme pokračovat i letos, a to zhruba o 6 – 7 %. Počítali jsme s výraznějším růstem, ale přibrzdí nás o 3 % vyšší loterní daň, která zapříčiní pokles provozního zisku o přibližně 150 milionů korun. Žádné odvětví průmyslu a služeb nemá v ČR tak vysoké zdanění, jeho další zvyšování by bylo pro loterie likvidační.“
 

Loterní zákon – dopady a potenciál


Výrazný vliv na hospodaření Sazky v dalších letech bude mít nový loterní zákon, který začne platit od příštího roku. V současné době je možné loterní hry, jako je Sportka nebo Eurojackpot, hrát pouze prostřednictvím terminálové sítě Sazky. Od ledna 2017 bude možné tyto hry nabízet i na internetu.

„Díky nové legislativě budeme moci oslovit nové zákazníky a zároveň lépe cílit na ty současné. Očekáváme také novou konkurenci, kterou zákon určitě přinese. Věřím, že regulátor bude striktně bojovat proti nelegálním provozovatelům her a zajistí tak rovné tržní podmínky,“ doplňuje Robert Chvátal.
 

Zvyšují se počty milionových výher
 

Počet milionářů vzrostl v meziročním srovnání téměř trojnásobně, v roce 2014 jich bylo 106, zatímco vloni Sazka vygenerovala 288 milionářů a 1 miliardáře. Noví milionáři si rozdělili celkem 1 154 056 794 korun. Celkově Sazka ve všech hrách vyplatila přes 25 milionů výher v hodnotě přesahující 6 miliard korun. Historicky nejvyšší výhru 2,466 miliardy korun si v květnu 2015 ve hře Eurojackpot připsal sázející z Pardubického kraje (pozn.: výhra byla vyplacena z vkladů 17 evropských zemí).

„Hlavním důvodem rekordního počtu výher a tržeb jsou úpravy herních plánů a zavedení nových her, čímž se zvýšil počet milionových výher. Pomohlo například zavedení doplňkové hry Plus Mega a především rozpuštění Superjackpotu Sportky, díky kterému si 100 zákazníků mezi sebe rozdělilo 200 milionů korun. Hraní loterií je však u nás ve srovnání se zahraničím stále na nižší úrovni. Například v Rakousku zkouší štěstí téměř polovina populace, v Česku jsme zhruba na třetině. Potenciál, že se bude chtít bavit a snít větší část populace tak v České republice určitě existuje,“ vysvětluje Robert Chvátal.

 
Sazka a sport
 

Sazka v loňském roce odvedla téměř miliardu korun prostřednictvím loterní daně. Na podporu mládežnického sportu byla alokována čtvrtina z této částky, tedy zhruba 250 miliónů. „Sazka odvádí do státního rozpočtu miliardu korun, tato částka byla v minulosti celá určena na podporu sportu. Vyšší odvod, než čtvrtinu z této částky, nám zákon neumožňuje, jeho novela ho úplně zrušila. Sazka přitom byla vždy spojována s financováním sportu. Přímá podpora mládežnického sportu je naší prioritou a mělo by tomu tak být i v dalších letech,“ uzavírá Robert Chvátal.

Sazka ze svých prostředků realizuje spolu s Českým olympijským výborem několik projektů, které mají za cíl rozhýbat české děti a mládež. Už třetím rokem funguje na více než 1 600 školách Sazka Olympijský víceboj, do kterého se zapojilo více než 300 000 dětí.

Sazka a ČOV zároveň vytvořili a spravují největší databázi sportovních klubů a sportovišť na webu sportvokolí.cz. Díky partnerství s Českou olympijskou nadací se daří podporovat ve sportování děti ze sociálně slabších rodin.