6. června 2014 - Jak přesně vznikl název „loterie“, v tom odborníci zajedno nejsou. V úvahu přichází anglické slovo „lot“ – označení losu, germánské „hlot“ – losování cen nebo francouzské „lot“ – osud, úděl.

Kořeny názvu hry Sportka jsou mnohem jasnější. V roce 1957 byl zahájen příjem sázek na hru podle německého vzoru, kde se tipovalo 6 čísel ze 49, cena jedné sázky byla 3 Kčs. Na historicky prvních sázenkách byl vždy u čísla napsán také název jednoho sportu, právě odtud pochází název Sportka.

„Sportka se i v historii vždy vyvíjela a přicházela s novinkami. Sazka chce v trendu změn pokračovat, důkazem může být nedávná změna herního plánu, který zavedl například jackpot i ve druhém pořadí,“ říká Robert Chvátal, generální ředitel Sazky.

Původně se například losoval jen jeden tah, možnost vsadit dodatkové číslo přišla až po pěti letech a druhý tah byl pak zaveden až v roce 1965. Možnost vyhrát jackpot mají sázející až od roku 1993 a tohle štěstí se usmálo na 1031 sázejících, kteří si mezi sebe rozdělili přes 12 miliard korun. I losování procházelo úpravami, v šedesátých letech se první tah losoval na různých místech republiky v přestávce sportovního utkání, později se usídlilo v Československé televizi. Pak se losování přestěhovalo přímo do studia v budově Sazky, kde se míčky v osudí točí od roku 1995 pravidelně vždy ve středu a v neděli.

A právě v neděli 8. 6. 2014 Sazka oslaví čtyřtisící losování Sportky. Od roku 1957 podali sázející zhruba 16 miliard a 300 milionů sloupečků Sportky a na výhrách jim bylo vyplaceno víc než 66 miliard korun.