V České republice žije téměř 13 % lidí s určitým typem handicapu, který je dlouhodobě limituje v běžném životě. Vlivem nehod, zranění a závažných onemocnění mezi ně přibude každý rok průměrně 200 Čechů, kteří přijdou o končetinu nebo jsou upoutáni na invalidní vozík. Vyrovnat se s nelehkou životní situací a vrátit se k běžnému životu jim nyní pomáhá nový projekt ParaRestart. Ten seznamuje klienty rehabilitačních center s možností aktivního sportování.
ParaRestart vznikl ve spolupráci Českého paralympijského výboru a společnosti Sazka. Má zvýšit povědomí o možnostech sportování handicapovaných osob a prostřednictvím sportu jim pomoci vyrovnat se s těžkým životním obdobím. Zároveň se jedná o první systematický projekt na vyhledávání budoucích paralympijských sportovců.

Úraz nebo nemoc, která člověka připraví o končetinu nebo ho doživotně usadí na invalidní vozík, to je obrovský zásah do života jeho samotného i do života blízkého okolí. „Z dlouhodobého hlediska se jako jeden z nejlepších způsobů terapie jeví sport. Ten dokáže stav člověka prokazatelně zlepšit po psychické i fyzické stránce,“ říká Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru, a dodává: „Ve svazech registrujeme okolo 5 000 parasportovců, kteří sportují minimálně jednou týdně a pravidelný pohyb jim pomohl překonat krizové životní situace. Nový projekt ParaRestart, který teď rozvíjíme se Sazkou, nám pomáhá šířit osvětu o možnostech sportování handicapovaných. A také nám umožní systematicky hledat budoucí paralympioniky.“ 

Sport jako nejlepší terapie
ParaRestart má za úkol šířit povědomí o parasportu a také financovat specifické podmínky a vybavení pro handicapované sportovce. „Podpoře sportu se v Sazce věnujeme dlouhodobě. Zastáváme myšlenku, že sport má být dostupný všem bez rozdílu. I proto jsme se rozhodli podpořit právě Český paralympijský výbor a spustit projekt ParaRestart,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka. Náplní ParaRestartu budou mimo jiné semináře a besedy konané v rehabilitačních centrech v České republice. Během nich se klienti těchto center budou setkávat s odborníky z oblasti fyzioterapie a psychologie a také s aktivními parasportovci a úspěšnými reprezentanty. „Seznámí se s různými druhy parasportů, dozvědí se o pozitivních účincích sportu na tělo i psychiku a věříme, že získají novou motivaci a nové sny do života. A kdo ví, třeba mezi nimi najdeme i budoucí reprezentanty či paralympijské medailisty,“ dodává Petr Jonák.

Osvěta v rehabilitačních ústavech
Jedním z pacientů rehabilitačního centra v Kladrubech byl také Petr Svatoš. Jako sedmnáctiletého mladíka ho na vozík usadilo ozařování nádoru v oblasti míchy. Dnes třiatřicetiletý stolní tenista žije aktivním životem, sport vnímá jako jeden z motorů svého života a je připraven motivovat svým příběhem další tělesně postižené. 
V dětství jsem hodně sportoval, pak se ale objevil nádor a když mi v sedmnácti po ozařování definitivně odumřela část míchy, myslel jsem si, že je to konec světa. Ale nakonec jsem začal sportovat ještě intenzivněji než před nemocí. Od roku 2013 jsem členem české reprezentace a před dvěma lety jsme spolu s Jirkou Suchánkem vybojovali na paralympiádě v Tokiu bronz. Díky sportu teď cestuji po světě a užívám si život opravdu plnými doušky,“ říká Petr Svatoš. 

Finanční náročnost parasportů
S ParaRestartem se budou jednou měsíčně setkávat klienti rehabilitačních ústavů v západočeských Kladrubech, v Košumberku na Pardubicku a v Hrabyni v Moravskoslezském kraji. Za první pololetí by tak měl ParaRestart podniknout celkem 18 zastávek. Součástí zatím pětiletého projektu je rovněž finanční podpora profesionálních parasportovců spojená s pořízením speciálního vybavení či nutných doprovodných služeb. „Parasport je v českých podmínkách finančně stále poměrně náročnou aktivitou,“ potvrzuje Petr Svatoš a pokračuje: „Ačkoli parasportovec využívá stejné potřeby jako sportovec bez handicapu, nutné jsou také některé výdaje nad rámec. Zejména se jedná o doprovod, kompenzační a sportovní vybavení, které je drahé na přepravu, případně speciální protézy na dané sportovní disciplíny. Takže za jakoukoli podporu jsme nesmírně vděční a jsem opravdu rád, že můžu být součástí projektu ParaRestart a předávat své zkušenosti dál.“ 


Český paralympijský výbor v číslech:
  • Funguje od 26. ledna 1994
  • Sdružuje 29 sportovních svazů a asociací a v nich přibližně 5 000 parasportovců
  • Ti už přivezli z paralympijských her 152 medailí (137 cenných kovů z letních paralympijských her od roku 1996 a 15 medailí ze zimních paralympijských her od roku 1994)
  • Na paralympiádu do Paříže plánuje vyslat minimálně 25 sportovců, pokud se jim podaří se kvalifikovat
Paralympijští sportovci zapojení v projektu ParaRestart: 

Petr Svatoš (* 1990)
o    Stolní tenis
o    V 17 letech odumření míchy v důsledku ozařování
o    Medaile: bronz na paralympiádě v Tokiu v družstvech

Jiří Suchánek (* 1982)
o    Stolní tenis
o    Kvadruplegik, nehoda v autě 
o    Bronz z paralympiády v Riu de Janeiru - soutěže jednotlivců a bronz v Tokiu v družstvu s Petrem Svatošem
o    Manželka a 2 děti

Radek Procházka (* 1985)
o    Sport: boccia
o    2 paralympijské medaile v páru (2008 – Peking – bronz; 2012 - Londýn - stříbro)
o    2 děti a manželka

Petr Vrátil
o    Atlet (hod oštěpem a hod diskem) + trenér
o    Postižen od narození
o    Zapojuje parasportovce mezi zdravé atlety

Šárka Musilová (* 1991)
o    Lukostřelkyně
o    Uklouzla na mokrých schodech, přerušila si míchu
o    2016 – Rio – bronz, 2021 – Tokio – 2× stříbro

Kateřina Antošová (* 1965)
o    Handbike 
o    Spadla ze žebříku
o    V závodě s hromadným startem šestá na paralympijských hrách v Tokiu

Anastasja Vištalová
o    Paradrezura
o    Dětská mozková obrna – spastická diparéza horních a dolních končetin
o    Po účasti v Rio de Janeiru a Tokiu usiluje o paralympijský hattrick a kvalifikaci do Paříže