Mladých lidí potýkajících se s duševními potížemi přibývá. Pomoc je omezená. Dnes založená Twisten Foundation to chce změnit. Pomáhat dospívajícím, kteří čelí psychickým problémům, využít k tomu moderní komunikaci: například podporovat speciální projekty zaměřené na esport. To vše a mnohé další má v úmyslu nově založený nadační fond, který navazuje na mimořádně silný odkaz Karla „Twistena“ Ašenbrenera, talentovaného esportového hráče, který si po boji s depresí letos v červnu vzal život. 
Karlova rodina, která za založením nadačního fondu stojí, věnovala základní jmění. Přispěje i francouzský esportový tým Vitality, v němž Twisten úspěšně působil. Významnou finanční podporu nabídne společnost Sazka, která u příležitosti vzniku nadace uspořádá 15. 12. 2023 charitativní esportový turnaj Sazka No Rivals.

Karel Ašenbrener, v esportové komunitě známý jako Twisten, by právě dnes oslavil dvacáté narozeniny. Svůj boj s depresí ale nakonec prohrál. „Karlův odchod je pro celou rodinu pořád velmi bolestivý. Ale právě kvůli němu jsme se rozhodli přetavit bolest v něco smysluplného. Tím je nadační fond, jehož cílem bude pomáhat mladým lidem s psychickými problémy. Jsem si jistá, že by s tím syn souhlasil a podporoval to,” říká Twistenova matka Ivana Ašenbrenerová, také za svého manžela a další dva syny.

Nadační fond chce pomáhat dospívajícím, kteří se nacházejí v podobných situacích jako Karel Ašenbrener. „Zvyšování duševní gramotnosti považuji za klíčové, zároveň je nutné pracovat na destigmatizaci psychických problémů, protože zejména mladí kluci o svých emocích nebo problémech nemluví a mluvit nechtějí,” vysvětluje zaměření fondu Ašenbrenerová. 

Průzkum Národního ústavu duševního zdraví ukazuje, že psychický stav mladých lidí je alarmující. U každého třetího deváťáka v Česku se projevují znaky, které ukazují na středně těžké až těžké úzkosti. Čtyři z deseti navíc mají známky středně těžké až těžké deprese. Podle Českého statistického úřadu si v roce 2022 v Česku vzalo život 1302 osob. Tato statistika roste nejrychleji právě u mladých lidí. Sebevražda je nyní důvodem čtvrtiny všech úmrtí ve věkové kategorii 15 až 24 let. Psychologická péče je přitom často nákladná, dětských psychologů je navíc dlouhodobě nedostatek.  

Právě v komunitě gamingu a esportu, v níž Karel Ašenbrener vynikal, se pohybuje stále více mladých lidí. Celosvětově má už miliony fanoušků. Jednou ze společností, která se rozhodla Twisten Foundation podpořit, je česká loterijní jednička Sazka. Ta se v oblasti esportu dlouhodobě angažuje a 15. prosince pořádá charitativní esportový turnaj s názvem Sazka No rivals, jehož výtěžek věnuje nově vzniklému fondu. 

Ačkoliv je duševní zdraví celospolečenským tématem, na poli esportu šlo dlouhou dobu o podceňované téma a diskuze nad ním je tak stále v plenkách. Jde proto o jedno z témat, kterému se v rámci našeho působení v esportu chceme systematicky věnovat. Vznik Twisten Foundation může přinést zásadní a tolik potřebnou změnu. Máme velký respekt, že se rodina Ašenbrenerových rozhodla tento projekt spustit a nesmírně rádi jej podpoříme,“ komentuje Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti ze společnosti Sazka, a dodává: „Během turnaje Sazka No rivals bude vypsána dobročinná sbírka. Její výtěžek Sazka po skončení turnaje zdvojnásobí. Jsme připraveni poslat nadačnímu fondu Twisten Foundation až jeden milion korun.“

Zároveň s Twisten Foundation spouští speciální projekt také francouzská organizace Vitality, v níž Karel Ašenbrener působil ve hře Valorant. Projekt nazvaný KARE (kombinace jména Karel a anglického care neboli pečovat) se bude rovněž zaměřovat na duševní zdraví hráčů esportu. S Nadačním fondem Twisten Foundation plánuje úzkou spolupráci a chce ho dlouhodobě podporovat.

V oblasti esportu Sazka působí od roku 2020, kdy své aktivity zahájila sponzoringem profesionálního týmu Brute a největší československé esportové ligy eLEAGUE. O rok později začala také spolupracovat s jedním z nejúspěšnějších domácích týmů Sinners a spustila také vlastní web Sazkaesport.cz, na kterém kterým zprostředkovává kompletní informační servis, včetně výsledků a analýz, a také edukuje veřejnost. Právě v edukačních aktivitách chce Sazka do budoucna posílit a věnovat se bude především otázce duševního zdraví v esportu.