Sazka pomáhá i dál v boji proti respiračním onemocněním

Jsou to zánětlivá onemocnění dýchacího ústrojí, mezi které patří všechny možné druhy chřipek. Podle Jindřicha Vobořila, ředitele neziskové Společnosti Podané ruce, bychom se při příští epidemii měli co nejvíce testovat: „Jde zejména o prevenci a jistotu, že nakažený člověk bude o svém stavu vědět co nejrychleji.“

Přečtěte si také: Sazka rozvážela pomoc seniorům vlastními vozy


Nezisková organizace Společnost podané ruce se během koronavirové krize snažila pomáhat, jak to šlo. Své síly soustředila na rizikové skupiny například v domovech pro seniory. Za finanční podpory společnosti Sazka nakoupila tolik potřebné vybavení v podobě roušek, respirátorů a dezinfekcí, které posílala těm nejpotřebnějším.
 

Ochranné pomůcky rozváželi zaměstnanci Sazky


Sazka kromě financí pomohla i vlastními silami. „Na rozvozy roušek jsme nabídli naše řidiče s firemními vozy, kteří s materiálem denně jezdili za seniory. Kromě prvotního daru jsme nyní, doufejme, už po krizi, poskytli další finance na nákup preventivních prostředků do budoucna,“ uvedla Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Někteří odborníci totiž varují před druhou vlnou infekce koronaviru. Ať už se tak stane, nebo ne, ukazuje se, že bude třeba se naučit s podobnými virovými nákazami žít. „Pokud další vlna přijde, karanténa už podle nás není schůdnou alternativou. Proto jsme se inspirovali jihokorejským městem Tegu, kde si s nákazou hravě poradili i bez karantény,“ říká Jindřich Vobořil.
 

V Korei vsadili na plošné testování

„Tamní primátor nám prozradil, že především plošně testovali. Testy byly dostupné na mnoha místech, například i na drive-thru stanicích, kde se lidé testovali ve svých autech. Výsledky bylo možné najít na různých webech a v aplikacích,“ vysvětlil Jindřich Vobořil ze Společnosti podané ruce.
 

Zjistěte víc o Společnosti podané ruce


V ČR jsme v průběhu epidemie k testování nejvíce využívali testy, které pouze prozradily, zda má člověk vytvořené protilátky, nebo ne. Jedinec ovšem mohl být nakažený čerstvě, nebo už vyléčený dlouho. Vyhodnocení těchto testů navíc trvalo několik dní. V Korei naopak plošně využívali tzv. PCR testy, které do patnácti minut zjistí přímo přítomnost viru v těle, tedy zda je člověk aktuálně infekční, nebo ne.


Díky Společnosti podané ruce dostatek testů i v Česku

„Právě PCR testy aktuálně nakupujeme, abychom je darovali domovům pro seniory. Plán je takový, že se pak před každou směnou budou testovat všichni příchozí zaměstnanci. Potom budou mít klid a jistotu, že nikoho nenakazí,“ dodal Vobořil.

Kromě testů je podle Společnosti podané ruce do služeb pro rizikové skupiny obyvatel potřeba nakoupit i oxygenátory (koncentrátory kyslíku). Oxygenátory nemocným dodávají přídavný kyslík, ale na rozdíl od dýchacích přístrojů nejsou určeny k podpoře životních funkcí nebo udržování života. Přitom právě kyslíková podpora často u starších lidí stačí.

Pokud chcete do sbírky na prevenci pro ohrožené skupiny obyvatel přispět, můžete tak učinit na transparentní účet neziskové organizace Společnost podané ruce: 2701786666 / 2010.

Přečtěte si také