Republikové finále Odznaku všestrannosti má vítěze! Oskol Kroměříž kraluje pošesté v řadě

Základní škola Oskol Kroměříž pošesté ovládla republikové finále Odznaku všestrannosti, jež je vyvrcholením Sazka Olympijského víceboje a zároveň součástí Evropského týdne sportu. 

Přečtěte si také: ​Porazíte olympijského vítěze? Otestujte svoji sportovní všestrannost


„Vyhráli jsme při posledním ročníku, který se konal v Praze, a pak pětkrát v Brně. Kouzelnou hůlku ale nemáme, jen se všem disciplínám desetiboje pravidelně věnujeme,“ vysvětlil Vítězslav Tesařík, učitel, který kroměřížské děti vede.
 

Přání se splnilo znovu


Triumf Oskolu visel ve vzduchu od druhé disciplíny, kdy se dostal do průběžného vedení. „Trochu jsem v to doufal. Zvítězili jsme loni a letos jsme přijeli prakticky se stejným týmem, děti jsou tak o rok starší a silnější,“ prozradil ještě Tesařík.

V pořadí jedenáctého ročníku republikového finále se zúčastnilo 561 dětí ze 123 škol. Podpořilo je na 50 olympioniků – aktivních i těch z řad Českého klubu olympioniků. „Organizace byla náročná kvůli přijatým hygienickým opatřením. Zvládli jsme to díky podpoře všech našich partnerů v čele se Sazkou a díky skvělé spolupráci s Armádou a Policií ČR,“ řekl šéf Sazka Olympijského víceboje Richard Adamec. 


„Důležité pro nás také je, že jsme součástí Evropského týdne sportu, iniciativy Evropské komise na podporu sportu a pohybové aktivity v celé Evropě,“ dodal Richard Adamec.
 

Fanoušky nahradily zážitky


Republikové finále bylo přesto letos jiné než obvykle. „Především nás mrzí, že účastníkům nemohli přijít fandit ani rodiče, ani kamarádi a spolužáci. Učitelé měli tento rok složitější organizaci s účastí svých žáků,“ konstatoval Adamec. „Děti, které se ale finále zúčastnily, si dovezly domů skoro stejný zážitek jako v předchozích ročnících. A to je nejdůležitější.“

Medaile pak úspěšným týmům i jednotlivců předal Martin Doktor, dvojnásobný olympijský šampion v rychlostní kanoistice a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Vítězné družstvo navíc získalo pamětní mince, které nesou jeho podobiznu.

Mladí sportovci ve věku deset až patnáct let si mohli mezi disciplínami odznaku užít spoustu zábavy v BeActive vesničce, kde pro ně byly připraveny nejrůznější aktivity. Vybrat si mohli například úkoly v rámci Sazka Olympijské cesty, střelbu na koš z vozíku pro handicapované, skoky na trampolíně pod vedením olympioničky Petry Vachníkové, zorbing nebo mohli využít místní fotokoutek.
 

Exhibice olympioniků


Součástí akce byl také závod učitelů nebo exhibice a autogramiáda slavných olympioniků. A v ní se představili třeba dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová, dráhový cyklista a vítěz Evropských her Tomáš Bábek či stříbrné basketbalistky z mistrovství světa 2010 Hana Horáková a Ivana Večeřová.

I když je republikové finále už za námi, Odznak všestrannosti je pro každého k dispozici i nadále. Díky němu si můžete své síly porovnat ať už s ostatními členy rodiny, přáteli či kolegy v práci. Anebo se známými olympioniky, jako jsou Roman Šebrle, Tomáš Verner a David Svoboda.

Odznak všestrannosti, který dělá sportování atraktivní napříč generacemi, najdete na tomto odkazu.


Autoři fotografií: ČOV/Barbora Reichová a Radek Miča.
 

Přečtěte si také