Králova řeč. Na film se čtyřmi Oskary přispěla loterie

Čtyřmi Oskary ověnčený film byl natočený v britsko-australsko-americké koprodukci v roce 2010. Rozpočet v přepočtu 300 milionů korun, tržby přes 2,5 miliardy korun. A to nepočítáme peníze z prodaných DVD a další věci. 
 

Přečtěte si také: V nedělní Sportce padla rekordní výhra přes 92 milionů

Z filmu byli nadšení nejen kritici, ale i samotní diváci. Na Československé filmové databázi má Králova řeč téměř devadesát procent. Pojďme si tento snímek připomenout.
 
{^youtubevideo|(width)640|(height)385|(rel)False|(autoplay)False|(fs)True|(url)https://www.youtube.com/watch?v=lic-ysclJTU^}

Bertie (Colin Firth) se dostává naprosto nečekaně na královský trůn. Poté, co jeho otec Jiří V. umírá a nový král Eduard VIII.se trůnu vzdá. Bertie je korunován na Jiřího VI. v době, kdy je země na prahu 2.světové války a potřebuje silného vůdce. Jenže Bertie koktá. Tento nedostatek musí překonat, aby mohl pronést jeden ze zásadních projevů britské historie. 

Zajímavostí z natáčení je, že sestra Colina Firtha je logopedka. Jak ale několikrát sám herec s úsměvem řekl, bylo mu to k ničemu, protože ona lidi špatně mluvit neučí.

Do podvědomí českých diváků se ale dostaly i filmy jako Poslední skotský král nebo Billy Elliot. Národní loterie za dobu své existence podpořila už stovky snímků, do britského filmového průmyslu „poslala“ v přepočtu 4,5 miliardy korun. 

Na skvělé projekty ale nepřispívá jen loterie v Británii, ale i třeba i naše Sazka. Ta je hrdým partnerem Českého olympijského týmu a podporuje například také sportování dětí a mladých. 

Až si tedy příště půjdete vsadit, budete vědět, že i pokud nevyhrajete, přispěly vaše peníze na dobrou věc. 

A jestli si chcete vsadit Sportku právě teď, můžete to udělat během chvilky online na tomto odkazu.

Přečtěte si také