obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Ideální šéf je ten, který...

...to se svými podřízenými prostě umí. Ono se to lehko řekne, ale hůř udělá. Přitom úspěch firmy s atmosférou na pracovišti úzce souvisí. Jen s dobrým týmem se z vás mohou stát boháči a vaše společnost se dostane do žebříčku těch s nejvyššími tržbami.

Až šedesát procent šéfů neřídí svůj tým dobře. Spousta zaměstnanců prý tráví skoro dvacet hodin týdně obavami, co jim jejich nadřízený řekne nebo co udělá. Přitom atmosféra na pracovišti a správný vztah nadřízeného s podřízenými může vést k velkému úspěchu firmy. A taky k milionům. Jen je třeba uvědomit si pár věcí.

Uvolněnost a povzbuzení
Dobrý manažer motivuje. Hlavně v době, když vidí, že jeho tým ztrácí tempo. Podle průzkumů nemá většina zaměstnanců o svou práci moc velký zájem. U těch, kteří ho mají, hrozí, že ho časem ztratí, což se taky v mnoha případech děje. V této situaci je správné povzbuzení nutností. Dobré vztahy na pracovišti a správně rozdělené úkoly mohou zvýšit ziskovost firmy i o pětinu. S náladou lidí souvisí i to, že jsou zdravější, nepotřebují neschopenku ani tzv. sick day a firmu tak neoslabují.

Zpětná vazba
Sedmdesát dva procent lidí věří, že zpětná vazba jim pomůže se zlepšovat. Tzv. feedback je důležitý hlavně pro mladé lidi, stojí o něj většina z nich. I správně mířená a hlavně řečená kritika může člověka nastartovat k lepšímu výkonu.

Uznání a odměna
Po ocenění své práce touží snad každý. I když jak se říká, za pochvalu si toho člověk moc nekoupí. Proto když k tomu šéf přidá alespoň čas od času finanční odměnu, minimálně polovina lidí v týmu nebude vůbec uvažovat o změně zaměstnavatele.

A ještě něco navíc...
A pak už je to jen několik drobností. Dobrý šéf nemá oblíbence nebo to aspoň nedává najevo. S každým členem týmu jedná tak, aby cítil, že s ním naplno počítá. A chová se tak, aby jeho tým viděl, že může počítat s ním – takže rozhodně nedává jen rozkazy a nesedí ve své velké kanceláři. To by se mu totiž nemuselo vyplatit.
 

Přečtěte si také