Designové, a přitom udržitelné posezení. Už jste vyzkoušeli Sazka modulární nábytek?
Představte si, že máte téměř dvě tuny starých výherních a neprodaných stíracích losů. Co s nimi uděláte? Ekologická likvidace je samozřejmě dobrý nápad. V Sazce ale jdeme ještě dál. Staré losy totiž nejen recyklujeme, ale už je také upcyklujeme! Vyrábíme z nich kvalitní, designové a užitečné produkty. Z oněch necelých dvou tun losů vznikl jedinečný Sazka modulární nábytek – 20 žlutých hexagonů, které skvěle slouží na vybraných venkovních akcích k posezení a odpočinku.


Přečtěte si také: Boty, které nemá nikdo jiný? Představujeme vám designové tenisky Sazka Kickz


Upcyklovaný Sazka nábytek je vyroben jako modulární systém. Celkem 20 kusů tak lze jednoduše skládat dohromady a vytvořit úžasné velké, a především udržitelné venkovní posezení, které lze pak snadno zase rozložit a poskládat jinak. Spojit lze najednou všech 20 částí nebo jen některé. Sazka nábytek se zkrátka ideálně přizpůsobí různým prostorům, účelům a potřebám.
 

Trochu čísel neuškodí

Jednotlivé hexagony mají rozměry 120 x 42 cm. Na výrobu každého jednoho z nich bylo použito 85 kilogramů Sazka losů, celkem tedy 1 700 kilogramů. Za designem nábytku, který je ze 70 % tvořen ze starých stíracích losů a 30 % je pak měkký recyklovaný plast, stojí Filip Krampla. „Baví mě neotřelé materiály a nekonvenční řešení, které zapadají do principu udržitelnosti,“ říká designér.
 

Posaďte se, prosím

Přemýšlíte, zda je posezení na žlutých hexagonech pohodlné? Vyzkoušet to můžete na některém z blížících se eventů.
 
22. 6. 2024: Metronome festival Praha, podcastová zóna
23. - 27. 6. 2024: Olympiáda dětí a mládeže v Českých Budějovicích
25. - 28. 7. 2024: Czech Tour
16. - 25. 8. 2024: Lipno Sport Festival


Jak vzniká upcyklovaný nábytek? 

V první fázi se losy zváží, nadrtí a vytvoří se z nich směs. V dalším kroku se pro zvýšení odolnosti přidá recyklovaný plast. Směs rozdrcených losů a recyklovaného plastu je pak slisována na desky stejné tloušťky a tvaru, ze kterých pak vznikají žluté hexagony.
 
 
Jednou z hlavních výhod Sazka nábytku je jeho plná upcyklovatelnost. Hexagony lze kdykoli rozložit, jednotlivé desky rozdrtit a vzniklý materiál opět slisovat zpátky do desek a ty znovu slepit dohromady do nové formy nábytku. Tento proces umožňuje nekonečný cyklus upcyklace. Tím se minimalizuje dopad na životní prostředí.


Platforma reLosy ukazuje upcyklaci v praxi

Sazka v rámci nové platformy reLosy dává starým stíracím losům druhý život. V době, kdy je udržitelnost stále důležitějším tématem, přichází Sazka s inovativním řešením, které spojuje ekologii s jedinečným designem. Jako první loterijní společnost na světě Sazka upcykluje své stírací losy a hledá originální způsoby, jak je použít dál.
 

Projektů pro rok 2024 má Sazka více 

Viděli jste třeba už někoho procházet se v originálních teniskách z limitované edice Sazka Kickz? Na konci dubna měli návštěvníci Prague Bike Festu poprvé možnost posadit se na již zmiňovaný Sazka modulární nábytek.
 
V polovině června se také dozvíme, kdo vyhraje ve studentské výzvě Reborn Design, se kterou Sazka uzavřela partnerství. Reborn Design spojuje talentované studenty designu a architektury, kteří mají přijít s novým, neotřelým pohledem na využití losů v upcyklaci.
 
Zároveň již toto léto na vybraných prodejních místech Sazky startuje první pilotní projekt, v rámci kterého budou moci zákazníci nevýherní losy vracet. S jejich pomocí tak snížíme množství losů, jež nyní končí ve směsném odpadu, a zároveň budeme materiál dál ekologicky využívat.

A to není vše. Už se vyvíjí unikátní upcyklovaný BMX pumptrack, po kterém by se v listopadu měli projet první bikeři.
 
Zní to zajímavě, že? Tak sledujte naše sociální sítě a novinky přímo na platformě reLosy.
 

Přečtěte si také