Rejstřík vyloučených osob z účasti na hazardních hrách

20. 12. 2020 začíná platit další zpřísnění online hraní – Ministerstvo financí ČR spouští tzv. Rejstřík vyloučených osob, které jsou vyloučeny z online hraní hazardních her. V článku jsme sepsali nejčastější otázky a odpovědi.

Co je Rejstřík vyloučených osob?

Celým názvem Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách je neveřejný seznam Ministerstva financí, který slouží k zamezení přístupu vyloučených fyzických osob k hazardním hrám. Cílem je ochrana ohrožených skupin osob před negativními následky z hraní hazardu.

Do Rejstříku vyloučených osob jsou zapisovány osoby:

  1. které pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi: příjemci příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení,

  2. které jsou starší 18 let a jsou s osobou podle písmene a) společně posuzovanou podle zákona upravujícího pomoc v hmotné nouzi a podle zákona upravujícího životní a existenční minimum,

  3. které jsou v insolvenci,

  4. kterým bylo uloženo předběžné opatření zákazu her a sázek podle zákona upravujícího trestní řízení,

  5. kterým bylo uloženo přiměřené omezení a přiměřená povinnost zdržet se hazardních her, hraní na hracích přístrojích a sázek nebo ochranné léčení spočívající v léčbě závislosti na hazardních hrách podle trestního zákoníku, nebo

  6. které o zápis samy požádají.

 
Jak zjistím, že jsem v Rejstříku?

Můžete se obrátit přímo na Ministerstvo financí s žádostí o výpis z Rejstříku vyloučených osob, kde uvidíte datum zápisu i jeho důvod. Formulář najdete zde. K jeho odeslání budete potřebovat elektronický ověřený podpis (online formulář) nebo úředně ověřený podpis (papírový formulář).

Podrobné informace najdete na stránkách Ministerstva financí ČR a tyto stránky navštivte také v případě, že se domníváte, že jste v rejstříku neoprávněně. V Sazce bohužel tuto skutečnost a důvody pro zápis nejsme schopní ověřit.


Zapisují se do Rejstříku i osoby v exekuci?

Zatím ne.


Co pro mě znamená být v Rejstříku vyloučených osob?

Znamená to, že od 20. 12. 2020 vám nemůžeme na Sazka.cz umožnit online hraní. Týká se to online loterií, online losů, Sazka Her i kurzového sázení, případně jakýchkoli dalších herních produktů, které Sazka uvede v budoucnosti a ke kterým bude třeba mít online registraci.

V praxi to znamená, že vám dovolíme přihlášení do účtu, ale nebudete moci vkládat peníze ani sázet. Umožníme pouze výběry. Váš účet nijak neuzavíráme, jakmile přestanete být vedení v Rejstříku vyloučených osob, možnost vkladu a sázení se vám obnoví. Váš účet máte také právo zrušit. V tomto případě nás kontaktujte prostřednictvím chatu.


Týká se omezení hraní všech poskytovatelů online herních portálů na českém trhu?

Ano, právní předpis platí pro všechny provozovatele na českém trhu.
 

Na herním účtu mám kladný zůstatek, jak se k penězům dostanu?

Peníze z účtu můžete vybrat tak, jak jste zvyklí. Na účet nebude možné pouze vložit.

Způsoby výběru jsou:


Co se po 20. 12. stane s mým předplatným nebo nevyhodnocenými sázkami?

Pokud vsadíte předplatné loterie, která bude slosována po 20. 12., dostanete v takovém případě oznámení e-mailem a také případnou výhru uvidíte po přihlášení v sekci Můj účet. Výhru z účtu můžete vybrat bez omezení.


Jak zruším svůj účet?

Prosím, kontaktujte nás prostřednictvím chatu.


Jak poznám, že už jsem nejsem veden v Rejstříku vyloučených osob? A za jak dlouho po výmazu mého jména mi bude automaticky obnoven účet?

SAZKA má povinnost zkontrolovat, zda není zákazník veden v Rejstříku vyloučených osob při každém přihlášení. Pokud tedy dojde k výmazu, tak bude při dalším přihlášení přístup k vašemu kontu obnoven. Jak dlouho bude trvat, než k výmazu z Rejstříku vyloučených osob dojde, zcela závisí na Ministerstvu financí, protože tato doba není nikde pevně stanovena.


Chat

Článek Vám nepomohl? Máte další dotazy?

Nevadí! Pomůže Vám náš specialista.
Jsme online 24 hodin 7 dní v týdnu

Zahájit chat