Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč

Kde se vzal adventní kalendář?

Bez každodenního vyloupávání čokoládových políček, která odpočítávají dny do Štědrého dne, si už Vánoce ani neumíme představit. Ale víte, kdy tato tradice vznikla a jak se časem proměnila?

Jak možná tušíte, adventní kalendář vznikl kvůli dětem. Původně měl za úkol připomínat blížící se křesťanské svátky a zpříjemňovat adventní dny a čekání na dárky. Ač se jedná o tradici, která je velmi rozšířená, její kořeny nejsou daleko v historii. Nejstarší ručně vyrobený adventní kalendář vznikl v roce 1851, tedy teprve před 169 lety.
image in text

V zemi Ježíškově

Jedním z prvních průkopníků adventního kalendáře byl mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu, který vytvořil první tištěný kalendář s malými barevnými obrázky a pojmenoval ho “V zemi Ježíškově”. V jeho prvním vystřihovacím kalendáři z roku 1908 ještě nebyla ani klasická otevírací okénka, ale o pár let později vytvořil nový typ okénkového kalendáře, který známe dodnes.

Jak tehdy kalendář vypadal?

Součástí adventního kalendáře v té době nebyly žádné sladkosti, hračky ani jiné odměny, jak jsme nyní zvyklí. Kalendář obsahoval především výjevy z bible, některá okénka vypadala jako části vesnic či měst a na kalendáři se daly najít také verše nebo citace náboženských textů spojených s vánočními svátky.

Rozšíření kalendáře

Cestu adventního kalendáře do našich domovů z počátku zpomalily 1. a 2. světová válka, ale poté se opět začal rozšiřovat. Největší popularitu zažil v průběhu 50. a 60. let, během nichž se stal neodmyslitelnou součástí našeho adventu až do současnosti. Po celém světě existuje nyní mnoho druhů adventních kalendářů, které najdete v samostatném článku. Pokud hledáte netradiční adventní kalendář pro své přátele či blízké, zkuste náš los Adventní kalendář, který po setření voní po perníku a může vám zpříjemnit advent výhrou až 1 milion korun.

Adventní
kalendář

Hlavní výhra
1 000 000 Kč

Cena losu
250 Kč

Losy
zakoupíte

Na všech prodejních místech Sazky,
na pobočkách České pošty nebo v
trafikách. ZOBRAZIT MAPU

Najdete nás také na
sociálních sítích