Kde se vzal Adventní kalendář?

Bez každodenního vyloupávání čokoládových políček, která odpočítávají dny do Štědrého dne, si už Vánoce ani neumíme představit. Ale víte, kdy tato tradice vznikla a jak se časem proměnila?

Jak možná tušíte, adventní kalendář vznikl kvůli dětem. Původně měl za úkol připomínat blížící se křesťanské svátky a zpříjemňovat adventní dny a čekání na dárky. Ač se jedná o tradici, která je velmi rozšířená, její kořeny nejsou daleko v historii. Nejstarší ručně vyrobený adventní kalendář vznikl v roce 1851, tedy teprve před 169 lety.
Kde se vzal Adventní kalendář?

V zemi Ježíškově

Jedním z prvních průkopníků adventního kalendáře byl mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu, který vytvořil první tištěný kalendář s malými barevnými obrázky a pojmenoval ho “V zemi Ježíškově”. V jeho prvním vystřihovacím kalendáři z roku 1908 ještě nebyla ani klasická otevírací okénka, ale o pár let později vytvořil nový typ okénkového kalendáře, který známe dodnes.

Jak tehdy kalendář vypadal?

Součástí adventního kalendáře v té době nebyly žádné sladkosti, hračky ani jiné odměny, jak jsme nyní zvyklí. Kalendář obsahoval především výjevy z bible, některá okénka vypadala jako části vesnic či měst a na kalendáři se daly najít také verše nebo citace náboženských textů spojených s vánočními svátky.

Rozšíření kalendáře

Cestu adventního kalendáře do našich domovů z počátku zpomalily 1. a 2. světová válka, ale poté se opět začal rozšiřovat. Největší popularitu zažil v průběhu 50. a 60. let, během nichž se stal neodmyslitelnou součástí našeho adventu až do současnosti. Po celém světě existuje nyní mnoho druhů adventních kalendářů, které najdete v samostatném článku. Pokud hledáte netradiční adventní kalendář pro své přátele či blízké, zkuste náš los Adventní kalendář, který po setření voní po perníku a může vám zpříjemnit advent výhrou až 1 milion korun.

Adventní
kalendář

Hlavní výhra
1 000 000 Kč

Cena losu
250 Kč

Losy
zakoupíte

Na všech prodejních místech Sazky,
na pobočkách České pošty nebo v
trafikách. ZOBRAZIT MAPU

Najdete nás také na
sociálních sítích