obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Zrcadla smíchu jako terapie pro všechny
Kdybych byla hodně bohatá, vím, kam bych poslala občas nějakou tu korunu. Sponzorsky bych podpořila místo, kde se lidé smějí a kam za smíchem vědomě přicházejí. Moje peníze by putovaly do Petřínského bludiště, jehož populární součástí je Síň smíchu s množstvím všelijak zakřivených zrcadel. Kdo tady již byl, ví, o čem mluvím.

A ti, kteří milují humor a odvážně se s chutí zasmějí sami sobě, tohle místo určitě milují. Na jeho webu se sice uvádí, že obdivovateli vlastních karikatur jsou děti a blázni, ale kdo ví. Netuším, do jaké kategorie patřím, ale věřím, že náležitou osvětou a povinnou pravidelnou docházkou, třeba jednou za rok, by se mohlo hodně lidských duší napravit, přivést k rozumu jen tím, že pochopí, proč se mají občas zasmát a čemu. Rozesmát, procitnout, odvázat se, řvát smíchy, kroutit se před těmi kouzelnými zrcadly, naprosto se tím unavit, odejít a vidět svět v jiném světle. Tak by to mělo fungovat.

Věřím, že by se národu tak zlepšila nálada, že by lidi už tolik nenadávali na všechno možné, a že by i morousové pochopili, že do budoucna to v životě bez smíchu prostě nepůjde. Lékaři by měli za povinnost člověku k pravidelné komplexní prohlídce naordinovat návštěvu tohoto magického prostoru nebo rovnou přidat vstupenku k receptu na léky.

No a tohle všechno bych s chutí sponzorovala, kdybych na to měla. Lidi by se víc smáli, sousedské vztahy by se zlepšily, problémů by ubylo. Úřednice na tom či onom postu by se už nemračila. Když by mi na STK auto neprošlo technickou, vše by se to zprocesovalo s úsměvem, vtipem a dobrou vůlí mi pomoci. V lahůdkách by po mně prodavačka nešlehla nasupeně okem, že chci jen dva chlebíčky, když by ona ráda prodala celou krabici.

Kdyby se mi podařilo sehnat ty peníze, to by bylo u nás v zemi veselo, panečku. Lépe by se psaly třeba i zákony a prováděcí vyhlášky, lidičky by zas k sobě měli blíž přesto, že internet překonává jakékoli vzdálenosti.

Ale kde na to vzít? Zkusím kupovat losy. Na výběr jich má Sazka až až. Vést se nechám svou intuicí. Určitě se trefím. Zbohatnu a udělám svět lepší. V Česku bude zase veseleji, ať už se zvedají daně nebo poroste byrokracie. Zrcadlová síň smíchu pojede na milion procent. Bude na údržbu, opravy, propagaci, dostavbu, nové pobočky. A bude to nakažlivé. Neodolají turisté, politici ani majitelé nejbohatších firem světa.

Přečtěte si také