obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Znáte opravdu vzácné květiny? My ano!
Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně. To je známý citát ze hry Romeo a Julie, ale věděli jste, že existuje květina s názvem Juliina růže? A shodou okolností je to zřejmě to nejdražší, co si člověk může dát doma do vázy.

Juliina růže byla vyšlechtěna a vypěstována britským šlechticem Davidem Austinem. A takové zahradničení ho přišlo docela draho – šlechtění této růže je vyčísleno na 5 milionu dolarů! Tedy více než 125 milionů korun. Vývoj této omamně vonící krásky trval celých 15 let.

V patách Juliině růži je orchidej Shenzhen Nongke, která má za sebou podobnou pěstitelskou odyseu. Čínští pěstitelé ji piplali 8 let. Před deseti lety se prodala jediná rostlina na aukci v přepočtu asi za 7 milionů korun. Od té doby (pokud ji majitel dobře zalévá), kvetla „už“ dvakrát, z toho jednou letos. Vzácná orchidej se otevírá totiž jednou za 5 let.

Třetí příčka patří silně ohrožené Rotschildově orchideji. Tato rostlina pojmenovaná přímo po celé dynastii boháčů roste divoce jen na jednom místě v Malajsii. Jedna rostlinka se cení na černém trhu asi na 150 tisíc korun.

Pokud chcete svou vyvolenou ohromit ne jen krásou, ale hlavně cenou – pořiďte jí cykas. Tato na první pohled nenápadná „palmička“ je v současnosti nejdražší sbírkovou rostlinou světa a jako takové jsou cykasy velmi žádány mezi sběrateli. Nejdražším ohodnoceným českým cykasem je údajně 200 let starý cykas indický ze skleníku Na Slupi, který byl před přestavbou skleníku hodnocen na milion korun. 

Další vzácná rostlina s odborným názvem Amorphophallus titanum dosahuje pozoruhodné výšky až šesti metrů a nachází se v nízko položených deštných pralesích Indonésie. Vědci mají za to, že jde o nejvzácnější, největší a nejvíce ohroženou květinu planety. Pro svůj život potřebuje vinnou révu a vydává štiplavý zápach shnilého masa, takže se jí říká Mrtvá květina. Do vázy se tedy příliš nehodí.

 

 Zdroj foto: therichest.com, bbc.co.uk, wikipedia.org

Přečtěte si také