Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
obrázek plovoucího bannery loyalty
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka svět

Značce automobilů Mercedes je 120 let. Jediná na světě nese dívčí jméno

Značce automobilů Mercedes je 120 let. Jediná na světě nese dívčí jméno

Před 120 lety se jméno teprve jedenáctileté dívky stalo ztělesněním osobitých automobilů a také názvem první luxusní automobilové značky na světě. V roce 1900 se společnost Daimler-Motoren-Gesellschaft rozhodla nazvat své automobily Mercédès, a to na návrh Emila Jellineka, rakousko-uherského obchodníka, jehož předci pocházeli z Čech a Moravy.

Přečtěte si také: Instalatér vyhrál Porsche a prodal ho. Dva dny nato vyhrál další auto


Melodicky znějící španělské dívčí jméno Mercedes se poprvé objevilo s představením vozu Mercedes 35 hp. Jednalo se o závodní vůz a jak už název napovídá, měl 35 koňských sil. Na svoji dobu to byl skutečně vysoký výkon.

S návrhem názvu přišel v roce 1900 Emil Jellinek, rakousko-uherský obchodník, jehož předci pocházeli z Čech a Moravy – konkrétně to byl jeho otec, který se narodil v Drslavicích u Uherského Hradiště. Jellinek, který žil tou dobou v Nice a byl mimo jiné významným prodejcem vozů Daimler, navrhl pojmenovat nový model, od kterého si hodně sliboval, po své dceři. 
 

Symbol luxusu

Závodní vůz poprvé okusil terénu během závodů v Nice na jaře roku 1901 a okamžitě se stal v mladém motoristickém světě senzací. Jeho konstruktéři se totiž oprostili od dosavadního trendu automobilů kočárového typu a představili zcela novou konstrukci i vzhled.

Od tohoto okamžiku zdobil stylizovaný nápis „Mercédès“ chladič osobních vozů firmy Daimler. Název byl registrován jako ochranná známka 23. června 1902 a jeho právní ochrana vstoupila v platnost 26. září 1902. Tím se název značky – která se na Mercedes-Benz změnila po spojení společností Daimler a Benz v červnu 1926 – stal synonymem luxusu a technických inovací. 
 
 

Jediná automobilová značka s ženským jménem

Mercedes-Benz je dodnes jedinou značkou v automobilovém odvětví, která nese ženské jméno. „Ženy jako Mercédès Jellineková nebo Bertha Benzová od samého začátku přispěly k úspěšnému příběhu značky Mercedes-Benz,“ říká Bettina Fetzerová, vedoucí marketingu ve společnosti Mercedes-Benz AG.

Mercedes-Benz je od roku 2016 nejhodnotnější prémiovou automobilovou značkou na světě a její hodnota stále roste. V roce 2019 prodala téměř 2,4 milionu osobních automobilů a více než 438 tisíc lehkých užitkových vozidel.
 

Nové auto?

Líbí se vám vozy značky Mercedes? Nové modely vyjdou i na několik milionů korun, což není zrovna málo. S průměrným platem byste na ně vydělávali téměř celý život… Proč tedy nezkusit štěstí třeba zítra ve Sportce? V Superjackpotu je právě 47,3 milionu korun, a když ho trefíte, může vám před domem stát třeba celá flotila značky Mercedes.

Zajistěte si tiket pohodlně online na tomto odkazu.

Autor fotografií: Mercedes-Benz.

Přečtěte si také