obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Život bez peněz si vyzkoušel úspěšný obchodník
Máte za to, že nemůžete žít bez peněz? Mark Boyle z Irska se před deseti lety rozhodl žít bez jakéhokoliv příjmu, bankovního účtu a všech útrat.
Něco takového původně neplánoval, a sám říká:  „Kdyby mi někdo tohle řekl v závěrečném roce studií obchodu a ekonomiky, pravděpodobně bych se zakuckal jídlem ohřátým v mikrovlnce.”
Po studiích si našel skvělou práci, podílel se na vedení velké společnosti s organickou stravou a dokonce měl v přístavu vlastní jachtu. Kdyby se k němu nedostalo video nazvané Gándhí, asi by nic nezměnil.

S kamarádem pak nad sklenkou merlotu přemítal o životě, a přišel na to, že všechny věci, které mu v životě vadí, jsou nějak navázány na peníze, byť třeba vzdáleně.

A co tedy udělal? Napsal si soupis toho, co potřebuje k životu. Miluje jídlo, takže to pro něj byl bod číslo jedna. Strava bez použití peněz má podle něj čtyři pilíře – sběr divoce rostoucích rostlin, pěstování, směna vlastních zásob s ostatními a využívání toho, co se na některých místech jen tak vyhazuje. Odpad však tvoří pouze pět procent jeho stravy.Bydlí ve starém karavanu, který si upravil tak, aby nebyl závislý na elektřině. Musel samozřejmě rezignovat na veškeré pohodlí – vaří si venku v kamnech, ať je hezky, nebo prší, ať je ráno, nebo večer. Koupe se v řece, a zuby si čistí sépiovou kostí.

Ironií osudu je ale jedna věc. Díky svému svéráznému způsobu života se Mark stal celebritou, napsal také knihu „ Muž, který se zřekl peněz a přežil“, která mu vynáší statisíce. Vydržel tento experiment totiž jeden rok – teď už má i telefon, využívá elektřinu a samozřejmě internet.

A co vy? Jste duší spíš asketa, nebo požitkář?
 

Přečtěte si také