obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Život bez hadru a vysavače
Průměrný člověk údajně 24 let svého života prospí, 11 let prosedí před televizí a 14 let v zaměstnání, osm let odpočívá a rekreuje se, 4 roky prokecá a 6 měsíců prosedí na záchodě. Je to sice jen statistika, ale přišli s ní vědci, tak na tom něco být musí.

Jenže zatímco spánek, tlachání a rekreace člověka moc neobtěžuje, s jednou činností je to jinak. Každá minuta s vysavačem a prachovkou v ruce, to je přímo Kristovo utrpení. A nejeden má pocit, že těmihle záležitostmi strávil půl života.

O to větší podraz ale následuje od vědců. Ti tvrdí, že to není pravda!  Uklízení podle nich zabere v lidském životě v délce 78 let průměrně jen devatenáct měsíců, praní a žehlení devět měsíců a vaření dokonce jen dva měsíce!

Jenže pak zkusíte přijít výzkumům na kloub a už je to tady – průměrem zamíchají muži. I když tradiční uspořádání domácích povinností ustupuje (prý), většinu českých mužů (výjimky potvrzují pravidlo) ještě stále u žehlicího prkna neuvidíte. I v případech, kdy pracují oba partneři (tedy ve většině), stojí domácí práce a péče o děti především na ženách.

Zatímco ty se domácnosti a dětem věnují v průměru více než čtyři hodiny denně, muži uvádějí hodinu a padesát minut. Vyplývá to alespoň ze studie Jany Bierzové pro Sociologický ústav Akademie věd ČR.  

14 % mužů se práci v domácnosti nevěnuje vůbec, 60 % sice ano, ale maximálně hodinu až dvě.

Poměr zvrátí mláďata

Teprve na mateřské ale začne ten pravý tanec. Žena, která zůstane doma, věnuje péči o děti a domácnost až 16 hodin denně. Zopakujme si to, aby to nezapadlo – ŠESTNÁCT HODIN!!! A to už je dokonce víc, než polovina života.

No a pokud jde vyloženě o praní, starají se o ně české ženy až z 90 %, varhánky od mytí nádobí jsou taky hlavně na ručkách žen - 70 %!

Zatímco v západní Evropě se na vaření, úklidu, praní a žehlení podílí 10 % mužů, v České republice uklízí a vaří 6 % mužů a žehlí pouhá 2 %.

A ti ještě žijí někde v pokusných laboratořích, protože je nikdo nikdy neviděl. Tato bolestná statistika ale nemusí mít podtitul ,,Nezvratný osud, díl druhý“. Pomoc do domácnosti (tedy uklízečku) si totiž zatím najímají jen 3 procenta Čechů. Většina proto, že si ji nemůže dovolit.

Co kdyby to ale šlo zařídit tak, že byste už nemuseli sáhnout na domácí práce až do konce života?

Ano, málokdo si to uvědomuje, ale je to taková šedá zóna života boháčů. Když se řekne milionář, každý si představí drahé káry, luxusní vilu s bazénem, kaviár a smaženici z lanýžů. Poklad přitom spočívá úplně jinde – v paní, která jednou za tři dny přijde, uklidí každý koutek, vyžehlí prádlo a zase se nenápadně vytratí.

Řekněme, že by to mohla zvládnout jedna pracovní síla, která by se obden stavila na dvě hodinky. Plat – 200 Kč/h, aby nám neutekla ke konkurenčnímu milionáři od vedle.

To znamená 73 tisíc za rok. Když si ji najmete na příštích padesát let, vyjde to na sympatické 3 miliony a 650 tisíc! Nad tím už by se dalo přemýšlet. Zvlášť, když v Superjackpotu Sportky je teď přes sto milionů korun.

 

Přečtěte si také