obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Zdraví si nekoupíš. Nebo ano?
Je fuk, jestli je člověk boháč, nebo se mu po kapsách převaluje jen pár drobných. Nemoci si na bohatství nepotrpí. Jenže léčení taky něco stojí. Dá se zdraví koupit za peníze?

Máte představu, kolik vlastně stojí operace? Třeba operace srdce? Na srdce od dárce se často dlouho čeká a čeští kardiologové patří mezi světovou špičku. Náklady na jednu transplantaci srdce jsou vyčísleny na 1,714 milionu korun!

Superjackpot Sportky je teď aktuálně 184 800 000 korun. To znamená, že teoreticky by mohl nový výherce dát nový život a srdce nejen sobě, ale i dalším víc než sto lidem.

Operace srdce samozřejmě patří k těm nejdražším. Potrápit dokážou ale i ledviny – nová přijde při transplantaci zhruba na půl milionu – záleží i na následné rekonvalescenci. To se ale pohybujeme v teoretické rovině – v nemocnici po Vás běžně nikdo půl milionu chtít nebude. Na druhou stranu – jsou zákroky, které pojišťovna nehradí.

Dobře to vědí třeba páry, kterým se dlouhodobě nedaří počít dítě. S umělým oplodněním pojišťovna pomůže, ne ale do nekonečna. Když pár vyčerpá zhruba 6 pokusů a nezadaří se, už si další transport vajíčka musí zaplatit ze svého. Nejvyšší úspěšnost má takzvaný IVF program, který se cenově pohybuje od čtyřiceti do padesáti tisíc korun.

Výherce Superjackpotu by tak mohl založit celé nové městečko, kdyby ze všech peněz zaplatil další pokus umělého oplodnění každému, kdo o to má zájem, a vyšlo to. Narodit by se mohlo 3696 dětí!

Někdy ale dokáže potrápit i bolest hlavy, zad, a nebo zubů. Jeden růžový prášek proti bolesti přitom stojí pětikorunu. Výherce Sportky by tak mohl alespoň na chvíli ulevit více než třem milionům lidí.

Člověku v civilizované zemi s fungujícím zdravotnickým systémem se navíc často vůbec nesní o tom, jakou hodnotu může mít zdraví v rozvojových částech světa. Například v Africe je pro tisíce lidí nedosažitelná operace očí. Abnormálně rozšířená je částečná, nebo úplná slepota třeba kvůli šedému zákalu. Operace na africkém kontinentu vyjde v přepočtu na české peníze sice jen na 800 korun, ale pro tamní obyvatele to bývá nedosažitelná částka. A to má operace téměř stoprocentní úspěšnost. Kdyby se výherce Superjackpotu rozhodl přispět právě na toto, mohl by reálně vrátit zrak dvěma stům tisícům Afričanů.

Přečtěte si také